Jump to content
bbp

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν τα 200άρια? [ Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

παιδια καλησπερα ο αδερφος μου σκεφτοται τωρα στα κοντα να παρει το golf 1,4 tsi 160 ps dsg εκδοση rline και θελει να του βαλει και εξατμηση προγραμμα εισαγωγη τι λετε θα αντεξει ?μεχρι ποσα κιλα ροπης αντεχει ?ειναι καπιο μελος που εχει 1,4 160ps dsg με προγραμα εξατμηση και εισαγωγη για να μου πει εντυπωσειςη εστω καποια μελη που να εχουν καποιες εμπειριες απο φιλους με τετιο setup πανω σε 1,4 tsi ευχαριστω πολυ

ρε παιδια μια βοηθεια ζηταω εδω και μερες δεν ξερει κανεις το τι παιζει :roadrage::unsure:

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μια βοηθεια ζηταω εδω και μερες δεν ξερει κανεις το τι παιζει :roadrage::unsure:

φιλε μακαρι να ηξερα να σου απαντησω...γενικα με τα dsg υπαρχουν καπιοι περιορισμοι...

πρεπει να σου πει μελος που εχει βαλει προγραμμα σε 7αρι dsg ...

Link to comment
Share on other sites

κυκλοφορουν σιροκο με προγραμμα και χωρις προβληματα αυτο το ξερω σιγουρα..

τωρα μαλιστα και η ρεβο εβγαλε την νεα εκδοση λογισμικου για τα dsg μοτερ..

γιατι ειχαν θεματα με καποια κοψιματα λογω dsg ! :roadrage:

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα ο αδερφος μου σκεφτοται τωρα στα κοντα να παρει το golf 1,4 tsi 160 ps dsg εκδοση rline και θελει να του βαλει και εξατμηση προγραμμα εισαγωγη τι λετε θα αντεξει ?μεχρι ποσα κιλα ροπης αντεχει ?ειναι καπιο μελος που εχει 1,4 160ps dsg με προγραμα εξατμηση και εισαγωγη για να μου πει εντυπωσειςη εστω καποια μελη που να εχουν καποιες εμπειριες απο φιλους με τετιο setup πανω σε 1,4 tsi ευχαριστω πολυ

Αν σκέφτεται πρόγραμμα - εξάτμιση & εισαγωγή να μην σκέφτεται το dsg και να πάρει manual. Αν αρκείται σε πρόγραμμα και ένα φίλτρο στον παππά ας το πάρει και θα βρει (λίγες) λύσεις, π.χ. ΑΒΤ κλπ.

Γενικά το dsg λειτουργεί περιοριστικά στις βελτιώσεις και οι προτάσεις είναι λιγότερες από ότι στο manual.

Αυτό στο αναφέρω από φίλο που είχε tsi + dsg και είχε ψιλοαπογοητευτεί με τις διαθέσιμες λύσεις.

Τελικά βέβαια πήρε ένα rocco R και δεν έχει πλέον τέτοιου είδους προβλήματα...! :baby:

Link to comment
Share on other sites

Αν σκέφτεται πρόγραμμα - εξάτμιση & εισαγωγή να μην σκέφτεται το dsg και να πάρει manual. Αν αρκείται σε πρόγραμμα και ένα φίλτρο στον παππά ας το πάρει και θα βρει (λίγες) λύσεις, π.χ. ΑΒΤ κλπ.

Γενικά το dsg λειτουργεί περιοριστικά στις βελτιώσεις και οι προτάσεις είναι λιγότερες από ότι στο manual.

Αυτό στο αναφέρω από φίλο που είχε tsi + dsg και είχε ψιλοαπογοητευτεί με τις διαθέσιμες λύσεις.

Τελικά βέβαια πήρε ένα rocco R και δεν έχει πλέον τέτοιου είδους προβλήματα...! :baby:

καλημερα .δηλαδη ρε παιδια εαν το παρεις και βαλεις ενα προγραμμα και μια εισαγωγη θα φτασεις κοντα στα 215-220 ετσι οπως εισαι με αυτο το setup εαν βαλεις και ενα catback τι θα γινει η και ολοσωμη ακομα η ρεβο εχω ακουσει οτι εχει βγαλει και για dsg σασμαν και φτανει στα 235 αλογα χωρις προβλημα απλωα ρωταω εδω σε εσας να μου πειτε εαν εχετε καποιες εμπειριες και με βοηθησετε ακομα πιο πολυ .ποσα κιλα ροπη ειναι το μαξ για να μπορεσω να βρω καπιο προγραμμα χωρις μεγαλο οβερ ?π,χ ενα apr που ξερω ειναι light η κατι σε mtm που ειναι και αυτο light π,χ εαν εχει 30-32 κιλα ροπη με 230 αλογα δεν ειναι καλα?

Link to comment
Share on other sites

Τάσο, το μοναδικό πρόβλημα (αν μπορεί να το πει κανείς πρόβλημα) που υπάρχει με τα DSG 7 είναι ο περιορισμός της μέγιστης επιτρεπόμενης ροπής,

έτσι ώστε να μη χαλάσουν οι συμπλέκτες του κιβωτίου γιατί κοστίζουν μια περιουσία.

Εφόσον η ροπή παραμείνει κάτω από τα 290Nm, δεν υπάρχει το παραμικρό πρόβλημα με το κιβώτιο.

Τόσο τα κιβώτια όσο και οι κινητήρες είναι πάρα πολύ αξιόπιστοι, αρκεί το πρόγραμμα να σέβεται τις τεχνικές προδιαγραφές τους.

Link to comment
Share on other sites

Τάσο, το μοναδικό πρόβλημα (αν μπορεί να το πει κανείς πρόβλημα) που υπάρχει με τα DSG 7 είναι ο περιορισμός της μέγιστης επιτρεπόμενης ροπής,

έτσι ώστε να μη χαλάσουν οι συμπλέκτες του κιβωτίου γιατί κοστίζουν μια περιουσία.

Εφόσον η ροπή παραμείνει κάτω από τα 290Nm, δεν υπάρχει το παραμικρό πρόβλημα με το κιβώτιο.

Τόσο τα κιβώτια όσο και οι κινητήρες είναι πάρα πολύ αξιόπιστοι, αρκεί το πρόγραμμα να σέβεται τις τεχνικές προδιαγραφές τους.

ευχαριστω ρε στελιο για την βοηθεια αρα μαξ το πολυ 30 οχι πιο πολυ για να εχω το κεφαλι μου υσηχο ε?μετα και 235 να βγαλει απο αλογα δεν εχει προβλημα σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Τάσο, το μοναδικό πρόβλημα (αν μπορεί να το πει κανείς πρόβλημα) που υπάρχει με τα DSG 7 είναι ο περιορισμός της μέγιστης επιτρεπόμενης ροπής,

έτσι ώστε να μη χαλάσουν οι συμπλέκτες του κιβωτίου γιατί κοστίζουν μια περιουσία.

Εφόσον η ροπή παραμείνει κάτω από τα 290Nm, δεν υπάρχει το παραμικρό πρόβλημα με το κιβώτιο.

Τόσο τα κιβώτια όσο και οι κινητήρες είναι πάρα πολύ αξιόπιστοι, αρκεί το πρόγραμμα να σέβεται τις τεχνικές προδιαγραφές τους.

Αφου με μονο προγραμμα πας στα 30+ ροπη.

Οποτε οσοι εχουμε dsg7 δεν κανουμε τιποτα για σιγουρια ?

Αυτο λες δηλαδη

Link to comment
Share on other sites

Αφου με μονο προγραμμα πας στα 30+ ροπη.

Οποτε οσοι εχουμε dsg7 δεν κανουμε τιποτα για σιγουρια ?

Αυτο λες δηλαδη

εισαι λιγο υπερβολικος υπαρχει cupra dsg big turbo!αλλα αν δεν κανω λαθος ακομα παλευει με τον προγραμματισμο!

Link to comment
Share on other sites

εισαι λιγο υπερβολικος υπαρχει cupra dsg big turbo!αλλα αν δεν κανω λαθος ακομα παλευει με τον προγραμματισμο!

λαθος κανεις.

Link to comment
Share on other sites

κουπρα λεον η ιβιζα νομιζω εχει διαφορα στο αν εχει 6 speed h 7 speed....απορω τι συζηταμε εδω..

.οι κααυλωμενοι θα βαλουν και το προγραμμα και ολα τα υπολοιπα,οι νορμαλ δεν το πειραζουν και γενικα κοιμουνται ησυχοι το βραδυ και δεν εχουν στο κινητο του σε speed dial το νουμερο του συνεργειου και προγραμματιστη...αντε να δημιουργησουμε και την τριτη κατηγορια αυτους που θελουν κατι παραπανω αλλα με εγγυηση ...εδω γελαμε...αφου δεν υπαρχει καποιος επισημα να σου δινει εγγυση σε αυτο το θεμα με τα λεφτα που δινουν οι περισοοτεροι απο εμας 400-600 ευρο για προγραμμα της σειρας...οσο αφορα το σασμαν για μακροζωια και αλλα..ολα ειναι με αποφασεις δικες μας..μην περιμενετε να σας δωσουν αλλα μελη εμπιστοσυνη...και να σας πουν οτι αφου σε μενα δουλευει μια χαρα γιατι οχι και στο δικο σου....

μια φορα θα σπασει και απλα ολοι κανουμε το σταυρο μας να μην ειναι το δικο μας...απλα και ρεαλιστικα,ο κατασκευαστης δινει και καποιο περιθωριο ανοχης αλλα σου λεει ομως φιλε ετσι οπως στο εχω δεν θα παθει τις βλαβες που θα παθει ετσι και το τσιτωσεις...

εγω παντως ουτε που θα το πειραζα με τα τοσα

που εχουν ακουστει για αυτο το προβληματικο σασμαν πλεον στα 1.4.αφου ειναι ζημιαρικα ,γιατι προκαλουν την τυχη τους μερικοι δεν το καταλαβαινω....εχουμε γεμισει απο παραγγελιες αντικαταστασης στις αντιπροσωπειες για δαυτα...και τα ζοριζουμε και αλλο,ε ειναι μαζοχισμος....βαλτε προγραμμα οσοι εχετε κονε στην αντιπροσωπεια και μπορειται να το περασετε εγγυηση στη τελικη μετα στη περιπτωση βλαβης νομιζω εκει καταληγουμε γιατι αμα χαλασει εκτος εγγυησης απο δικο μας φταιξιμο αστο καλυτερα....

μονο με κονε και κανα κολλητο εκει μεσα για την στραβη και για να μπορειτε ν ακοιμαστε ησυχοι το βραδυ...παντως οι αντιπροσωπειες το χουν τουμπανο και εμεις κρυφο καμαρι.το 7 βγηκε ελλειπες απο θεμα κοστους με συνεπειες για τον αγοραστη....τι συνχρονιζεδευτερας τι δισκακια τι μεκατρονικ,μιλαμε επιτυχια σκετη...

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

εχει φτιαχτει ειναι ετοιμο δουλευει κανονικοτατα... το παιδι ειναι απο θεσσαλονικη και το cupra του απλα ειναι οπλο...!!!!!!

ποσα αλογα εβγαλε?

Link to comment
Share on other sites

ποσα αλογα εβγαλε?

250 στρόφαλο με πολύ χαλαρές ρυθμίσεις. Δεν το δίνουν άλλο λόγω dsg!

Link to comment
Share on other sites

εχει φτιαχτει ειναι ετοιμο δουλευει κανονικοτατα... το παιδι ειναι απο θεσσαλονικη και το cupra του απλα ειναι οπλο...!!!!!!

Εχει αλλάξει σε κούπρα το μηχανικό κιβώτιο με dsg; Γιατί κούπρα με dsg από όσο ξέρω η SEAT δεν έβγαλε.

Link to comment
Share on other sites

μεγαλο προβλημα το dsg σε bt!

παιδια πηρα τηλ στην giac και μου ειπε 215-220 περιπου με 1,6 οβερ και 1 βαρ σταθερο απλως ακομα δεν εχουν βγαλει για ολους τους τυπους εγκεφαλων και λεει οτι υπαρχει και το χειριστηριο που ρυθμηζεις τι καυσιμο θες για 95αρα 100αρα τιμη 700-800 ευρω εανμ θυμαμαι καλα παιδια :lol:

Link to comment
Share on other sites

παιδια πηρα τηλ στην giac και μου ειπε 215-220 περιπου με 1,6 οβερ και 1 βαρ σταθερο απλως ακομα δεν εχουν βγαλει για ολους τους τυπους εγκεφαλων και λεει οτι υπαρχει και το χειριστηριο που ρυθμηζεις τι καυσιμο θες για 95αρα 100αρα τιμη 700-800 ευρω εανμ θυμαμαι καλα παιδια :thumbsup:

με χρηση 100αρας ομως γιατι τους ρωτησα για 95αρα κ μ πανε οτι δεν ξερουνε ουτε αυτοι ποσα θα βγαλει.επισης ρωτησα αν θελω αργοτερα να βαλω καποια εξατμιση κτλπ να μου το ξαναρυθμισουνε και μου πανε πως δεν μπορουν να κανουνε κατι κ οτι δεν χρειαζετε..τι να πω.

Link to comment
Share on other sites

250 στρόφαλο με πολύ χαλαρές ρυθμίσεις. Δεν το δίνουν άλλο λόγω dsg!

τι σχεση εχει το dsg με τα αλογα????

χαμηλα το αμαξι δεν εχει πολυ ροπη καπου στα 30-31 απλα λογω μικρου κυβισμου δεν μπορει να κρατησει μεγαλη πιεση ψηλα (μπορει βασικα αλλα θελει αλλα κολπα) και για αυτο εβγαλε 250...

επειδη τον Βαγγελη τον ξερω και επειδη πατησα και μαζι του πιστεψτε με το αμαξι του ειναι οπλο... ο πορφυρης και ο μιχαλης (xxlixis) κανανε πολυ καλη δουλεια...

Link to comment
Share on other sites

τι σχεση εχει το dsg με τα αλογα????

χαμηλα το αμαξι δεν εχει πολυ ροπη καπου στα 30-31 απλα λογω μικρου κυβισμου δεν μπορει να κρατησει μεγαλη πιεση ψηλα (μπορει βασικα αλλα θελει αλλα κολπα) και για αυτο εβγαλε 250...

επειδη τον Βαγγελη τον ξερω και επειδη πατησα και μαζι του πιστεψτε με το αμαξι του ειναι οπλο... ο πορφυρης και ο μιχαλης (xxlixis) κανανε πολυ καλη δουλεια...

τι εκανες εσυ φιλε?με το γκλοφακι?εδεινες μια 28rs αν θυμαμαι καλα το παρατησες?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.