Jump to content
Numb

Intercooler S3 σε Gti Mk5

Recommended Posts

Έχω δώσε σε φίλο που εργάζεται σε αντιπροσωπεία τόσο αριθμό πλαισίου απο golf όσο και από το νέο s3 και περιμένω απάντηση να δω αν θα του βγάλει διαφορετικό κωδικό ανταλλακτικού...

Φίλε Vio ευχαριστώ για τη βοήθεια με τη φώτο αλλα΄η μόνη διαφορά που μπορώ να διακρίνω είια τα πλαινά που στο ένα είναι πλαστικά στο άλλο ειναι απο κάποιο μέταλλο λογικά αλουμίνιο...Η διαφορά δεν εντοπίζεται στις διαστάσεις (δε μπορώ να δω μήπως του s3 είναι πιο παχύ...).Γνωρίζει κανείς αν η διαφορά είναι στις κυψέλες κάπου αλλού...Διότι με την αλλαγή του υλικού απο πλαστικό σε αλουμίνιο δε νομίζω (απο τις λίγες γνώσεις μου στις θετικέ επιστήμες) να ειτυγχάνεται αυτή η διαφορά...

Φίλε Puck τα μοτερ είναι διαφορετικα αλλά αυτό που δεν ξέρουμε ειναι αν το ιντερκούλερ είναι διαφορετικό...Και αν ναι που...???

Τα 2 intercooler εχουν διαφορά στο πάχος και στα πλαϊνα. Οι κυψέλες δεν γνωρίζω αν είναι διαφορετικές. Το θέμα είναι οτι του S3 αποδίδει καλύτερα. Τι δεν ξέρουμε δηλαδή ακριβώς? Τα part numbers τα θέλεις?

Link to comment
Share on other sites

Όταν έβαλα του S3 στο δικό μου τα σύγκρινα και διαπίστωσα τα εξής:

- Τα πλαϊνά στο i/c του S3 είναι μεταλλικά ενώ του GTI πλαστικά. Επίσης, του S3 φαίνονται καλύτερα ροϊκά (λιγότερα διαφράγματα).

- Του S3 είναι 1cm πιο παχύ.

- Του S3 έχει 32 κυψέλες αν θυμάμαι καλά (μπορεί και 31) ενώ του GTI 27.

Αυτά.

Παρεπιπτόντως, ο φίλος μου ο Βασίλης με το μαύρο GTI -που γνωρίσατε ορισμένοι την προπερασμένη Παρασκευή- πήγε στη νέα αντιπροσωπεία της APR. Ρώτησε για διάφορα πραγματάκια μεταξύ των οποίων και το i/c. Τιμή: 1300 Ευρώ. ΗΜΑΡΤΟΝ.

Link to comment
Share on other sites

Παρεπιπτόντως, ο φίλος μου ο Βασίλης με το μαύρο GTI -που γνωρίσατε ορισμένοι την προπερασμένη Παρασκευή- πήγε στη νέα αντιπροσωπεία της APR. Ρώτησε για διάφορα πραγματάκια μεταξύ των οποίων και το i/c. Τιμή: 1300 Ευρώ. ΗΜΑΡΤΟΝ.

Μαζί με την τοποθέτηση;;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς μόνο το ιντερκούλερ...Η τοποθέτηση είναι εξτρά....

...και την οποία δεν στη κάνουν οι ίδιοι αλλά πας αλλού ή σε έναν που σου προτείνουν ή όπου θες εσυ!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω χαθεί λίγο.. Να πάρω μια καταληκτική απάντηση θα ήθελα.. Σε Golf GT με αλλαγμένο μονο το τελικό και το φίλτρο θα κάνει καλό να βάλω το I/C του S3? Δεν θέλω να κάνω τίποτε παραπάνω απο ένα Stage 1 και ίσως ενα προγραμμα. Να το τολμήσω? Θα δω διαφορά τώρα που έρχονται οι καλοκαιρινοί μήνες?

Έχω ακούσει ότι θα υπάρξει πρόβλημα με το turbo δε θα δουλεύει ομαλά όπως τώρα και ίσως κρεμάει το αμάξι ψηλά..

Είμαι μπερδεμένος για αυτό αν υπάρχει μια ξεκάθαρη απάντηση για να καταλάβω τι παίζει..

Επίσης υπάρχει τρόπος να δω θερμοκρασία εισαγωγής αέρα απο το clima? γιατι το έχω ψάξει κ εδω μέσα κ δεν εχω βγάλει άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω χαθεί λίγο.. Να πάρω μια καταληκτική απάντηση θα ήθελα.. Σε Golf GT με αλλαγμένο μονο το τελικό και το φίλτρο θα κάνει καλό να βάλω το I/C του S3? Δεν θέλω να κάνω τίποτε παραπάνω απο ένα Stage 1 και ίσως ενα προγραμμα. Να το τολμήσω? Θα δω διαφορά τώρα που έρχονται οι καλοκαιρινοί μήνες?

Έχω ακούσει ότι θα υπάρξει πρόβλημα με το turbo δε θα δουλεύει ομαλά όπως τώρα και ίσως κρεμάει το αμάξι ψηλά..

Είμαι μπερδεμένος για αυτό αν υπάρχει μια ξεκάθαρη απάντηση για να καταλάβω τι παίζει..

Επίσης υπάρχει τρόπος να δω θερμοκρασία εισαγωγής αέρα απο το clima? γιατι το έχω ψάξει κ εδω μέσα κ δεν εχω βγάλει άκρη.

Αν βαλεις IC απο S3, δεν προκειται ουτε να κρεμαει ψηλα, ουτε να λαγκαρει, ουτε τιποτα , απλα δεν εχει ιδιαιτερο νοημα μιας και το ΟΕΜ κατεβαζει τη θερμ. ρισερχ. αερα σε ικανοποιητικα επιπεδα.

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις IC απο S3, δεν προκειται ουτε να κρεμαει ψηλα, ουτε να λαγκαρει, ουτε τιποτα , απλα δεν εχει ιδιαιτερο νοημα μιας και το ΟΕΜ κατεβαζει τη θερμ. ρισερχ. αερα σε ικανοποιητικα επιπεδα.

Οπότε θα δω διαφορά σε απόδοση τους καλοκαιρινούς μήνες ή και γενικότερα? Ειμαι ψιλοάσχετος για αυτό ρωτάω.. θα ανεβάζει κ πιο εύκολα δηλαδη πιο εκρηκτικο πχ..

στα ρωτω αυτα κ για να μάθω 2-3 πράγματα αλλα κ επειδη είπες οτι δεν έχει ιδιαίτερο νόημα να το βάλω αν κατάλαβα καλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στο Forum,

συγνωμη για την παρέμβαση αλλά η τιμή του intercooler ειναι 1300 ευρώ μαζί με την τοποθέτηση η οποία γίνεται εδώ από εμάς.

Λόγω του ότι δεν έχουμε ακόμη έτοιμη το site στο διαδίκτυο ισως να υπάρχουν αρκετές παρανοήσεις των τιμών. Επίσης λόγω της διαφοράς του δολαρίου είμαστε σε λίγο δύσκολη θέση αφού κάθε εβδομάδα η ισοτιμία αλλάζει και προσπαθούμε πάντα να κάνουμε κάτι καλύτερο.

Ευχαριστώ

Κωνσταντίνος Γιαννόπουλος

APR Greece

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στο Forum,

συγνωμη για την παρέμβαση αλλά η τιμή του intercooler ειναι 1300 ευρώ μαζί με την τοποθέτηση η οποία γίνεται εδώ από εμάς.

Λόγω του ότι δεν έχουμε ακόμη έτοιμη το site στο διαδίκτυο ισως να υπάρχουν αρκετές παρανοήσεις των τιμών. Επίσης λόγω της διαφοράς του δολαρίου είμαστε σε λίγο δύσκολη θέση αφού κάθε εβδομάδα η ισοτιμία αλλάζει και προσπαθούμε πάντα να κάνουμε κάτι καλύτερο.

Ευχαριστώ

Κωνσταντίνος Γιαννόπουλος

APR Greece

Κυριε Γιαννοπουλε μηπως θα επρεπε πρωτα να απαντησετε εδω

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?sho...mp;#entry228646

Link to comment
Share on other sites

1300 ειναι πολλα τα λεφτα αρη, βαλε ενα απο s3 με τα μισα λεφτα να κανεις την δουλεια σου

Link to comment
Share on other sites

2 βασικοί μισθοί για ενα intercooler... Δεν το συζητώ αν βάλεις και το καθόλου σπάνιο στις μέρες μας ενδεχόμενο ατυχήματος.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά ισχύει το ότι πληρώνεις παίρνεις, αλλά αν αυτό που πληρώνεις είναι υπερβολικό, τότε μπορείς να ζήσεις και με κάτι υποδεέστερης ποιότητας. Λέμε τώρα...

Link to comment
Share on other sites

δηλ απο σω διαβασα με ενα i/c s3 ειναι οκ αμα εχεις φ.π.ε. και δεν θες κατι παραπανω στο μελλον !!!Θα θελα να ρωτησω τιμη για εργασια περιπου !!

Καλημέρα. Πριν από 10 μέρες έβαλα στο gti μου ic s3 στα παιδιά της ABT στα Σπάτα και πλήρωσα 400ευρώ τοποθετημένο.

kai mia photo!

post-6676-1235737658_thumb.jpg

Edited by gsogolfgti
Link to comment
Share on other sites

Αν Βάλω Σε Golf GT Το Intercooler Του S3 Τι Κερδίζω;(Έχω Μείωση Θερμοκρασίας;Έχω Καμιά Διαφορά Στην Ιπποδύναμη;Αν Ναι Γνωρίζει Κάποιος Πόση Διαφορά;Έχω Ακόμα Εγγύηση Θα Επιρεαστεί;Μήπως Είναι Προτιμότερο Να Τοποθετηθεί Απο Την Αντιπροσωπεία;Γνωρίζει Κάποιος Τιμή:D Ευχαριστώ Και Πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Αν Βάλω Σε Golf GT Το Intercooler Του S3 Τι Κερδίζω;(Έχω Μείωση Θερμοκρασίας;Έχω Καμιά Διαφορά Στην Ιπποδύναμη;Αν Ναι Γνωρίζει Κάποιος Πόση Διαφορά;Έχω Ακόμα Εγγύηση Θα Επιρεαστεί;Μήπως Είναι Προτιμότερο Να Τοποθετηθεί Απο Την Αντιπροσωπεία;Γνωρίζει Κάποιος Τιμή:lol: Ευχαριστώ Και Πάλι.

κοιτα , παιδια που το εβαλαν δεν ειδαν τρελη διαφορα σε ιπποδυναμη ( να φανταστεις ΤΣΙ σταδιο 1 χωρις ιντερκουλερ περνανε τσι σταδιο 1 με ιντερ.) Το καλοκαιρι θα σου ριξει μερικους βαθμους παρακατω αλλα ποιος το σκιζει με τετειες θερμοκρασιες

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.