Jump to content
Guest fallen

Vw Group - Λάδια, τι παίζει;;; [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Τελικά για το φιλτρο μάθαμε? Υπάρχουν καλύτερα λάδια από αυτά που να αξίζουν? οσο και αν εχουν...

Αναλογα τη μαρκα φιλτρο θα παρεις.Αν παρεις αυτο που βαζουν στην αντιπροσωπεια μπορεις να το ζητησεις απο εκει (νομιζω πως βαζουν ιδια μαρκα φιλτρο ολες οι αντιπροσωπειες),αν θες να βαλεις φιλτρο mann μπορεις να μπεις στη σελιδα της mann και να δεις ποιος ειναι ο κωδικος του φιλτρου.Οσον αφορα τα λαδια,εγω τα αλλαξα στις 2500χιλ και εβαλα τα castrol edge που πιστευω πως μαζι με τα mobil ειναι κορυφη.Τα πηρα απ το g-market(πολυ γρηγορη εξυπηρετηση) με 12.5Ε το λιτρο και μεχρι στιγμης δεν μου εχει καψει σταγονα(5000 χιλ)

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα στο μυαλό μου έχω στα 3000 να τα αλλάξω... Ήδη είμαι στα 2600 και ετοιμάζομαι. Προσωπικά έχω αγοράσει τα Mobil 1 ESP Formula 5W-30 (των 4 λίτρων) καθώς εδώ στο forum έχω ακούσει τα καλύτερα από τα παιδιά.

Κι εμένα είναι στη περιοχή B αλλά εφόσον θα του τα αλλάξω τώρα δεν έχει νόημα να συμπληρώσω.

Πάντως να ξέρεις όσο πιο νωρίς αλλάζεις τα λάδια στο αυτοκίνητο τόσο το καλύτερο. Λένε στα 15000 στην αντιπροσωπεία όμως πολύς κόσμος το κάνει στα μισά 7500. Μάλλον προς τα εκεί κλείνω κι εγώ να σου πω την αλήθεια...

Καταρχην να σε ευχαριστησω καθως παρατηρω οτι εισαι το 12αρι μου εδω περα (eurovision style) εννοω οτι τις περισσοτερες φορες απαντας σε εμενα και ετσι με βοηθας πολυ. Συνεχισε ετσι και θα σου κερασω κανα λιτρο λαδι:Ρ

περα απο την πλακα, κιεγω αυτο θα κανω θα τα αλλαξω την αλλη βδομαδα οποτε δεν θα εχω ξεπερασει τα 3.500 χλμ.. απλα δεν καταφερα να κανω αλλο ανοιγμα κιετσι "εμεινα" στο στρωσιμο μεχρι 4.000-4.500 στροφες... πειραζει? θελω να πω πειραζει που θα αλλαξω τα λαδια χωρις να ανοιγω το αμαξακι μεχρι τις 5.000 στροφες? (για να καταλαβεις τι εννοω, σου θυμιζω οπως σου ειχα πει σε αλλο topic οτι διαλεξα το στρωσιμο ανα 500χλμ ανοιγμα +500 χιλ στροφες) Αν πειραζει τοτε να καθυστερησω λιγο την αλλαγη και να το ανοιξω για 400-500χλμ μεχρι 5.000-5.500 ξερω γω...

Ευχαριστω ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ πολυ.. πιο πολυ επιβεβαιωθηκα με το αρθρο αλλα καλυτερα να ειμαι σιγουρος πριν ασχοληθω με κατι που δεν ειναι το αντικειμενο μου παρα να το ψαξω αφου κανω την πατατα. Ευχαριστω και παλι.

Αναλογα τη μαρκα φιλτρο θα παρεις.Αν παρεις αυτο που βαζουν στην αντιπροσωπεια μπορεις να το ζητησεις απο εκει (νομιζω πως βαζουν ιδια μαρκα φιλτρο ολες οι αντιπροσωπειες),αν θες να βαλεις φιλτρο mann μπορεις να μπεις στη σελιδα της mann και να δεις ποιος ειναι ο κωδικος του φιλτρου.Οσον αφορα τα λαδια,εγω τα αλλαξα στις 2500χιλ και εβαλα τα castrol edge που πιστευω πως μαζι με τα mobil ειναι κορυφη.Τα πηρα απ το g-market(πολυ γρηγορη εξυπηρετηση) με 12.5Ε το λιτρο και μεχρι στιγμης δεν μου εχει καψει σταγονα(5000 χιλ)

Φιλε Χρήστο αν κρίνω απο την profile εχουμε ιδιο χρωμα πολακι :)

http://www.g-market.gr/index.php?page=shop.product_details&category_id=52&flypage=flypage-ask.tpl&product_id=1839&option=com_virtuemart&Itemid=100033

αυτο λες ε? αν δεν κανω λαθος αυτο εγκρινει και η VW οποτε αν μου επιβεβαιωσεις θα το αγορασω κιεγω.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Χρήστο αν κρίνω απο την profile εχουμε ιδιο χρωμα πολακι :)

http://www.g-market.gr/index.php?page=shop.product_details&category_id=52&flypage=flypage-ask.tpl&product_id=1839&option=com_virtuemart&Itemid=100033

αυτο λες ε? αν δεν κανω λαθος αυτο εγκρινει και η VW οποτε αν μου επιβεβαιωσεις θα το αγορασω κιεγω.

Καταρχην οντως φιλε μου εχουμε το ιδιο χρωμα και επισης αυτα τα λαδια λεω τα οποια προτιμησα γιατι τα συστηνει η vw και ειναι τα καλυτερα μαζι με τα mobil esp formula

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα άλλαξα λάδια και φίλτρο στο TSI/DSG μου με 6600 χιλιόμετρα.

Έβαλα Shell 5w-30 προδιαφραφής 504/507 (Shell Helix Ultra Extra SAE 5W-30 πεντάλιτρο) και φίλτρο ΜΑΝΝ W 712/90 που τα αγόρασα από το G-market. Με τα μεταφορικά πλήρωσα 68 Ευρώ , κα ήρθαν ταχύτατα σπίτι με courier.

Παιδιά, με το που τα άλλαξα παρατήρησα ότι το μοτέρ δουλεύει πιο ήσυχα και πιο ομαλά. Η διαφορά είναι μεγάλη, την κατάλαβα αμέσως!!!

Ίσως έπρεπε να τα έχω αλλάξει νωρίτερα.

Edited by blugosi
Link to comment
Share on other sites

Το έχω σήμερα στα 3000 να του αλλάξω κι εγώ... Mobil 1 ESP Formula το 4λίτρο. Έτσι κι αλλιώς το αυτοκίνητο δε παίρνει πάνω από 3.7-3.8 λίτρα!

Link to comment
Share on other sites

Το έχω σήμερα στα 3000 να του αλλάξω κι εγώ... Mobil 1 ESP Formula το 4λίτρο. Έτσι κι αλλιώς το αυτοκίνητο δε παίρνει πάνω από 3.7-3.8 λίτρα!

φιλτρο?

τα αγοραζω και παω στο συνεργειο και μου τα βαζουν?

Δέχονται?

Edited by ckfoxb
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δέχονται... Φίλτρο μου έβαλαν αυτοί από την αντιπροσωπεία. Όλο το μαλλί ήρθε γύρω στα 90€. 50€ το 4λίτρο (το οποίο αγόρασα εγώ από gmarket) και 38€ το φίλτρο και η εργασία

Το κουφό είναι πως πήρε και τα 4 λίτρα! Και δε λέω βλακείες. Το έκανε μπροστά μου και κάθε τρις και λίγο τσέκαρε με το δείκτη να δει αν είναι εντάξει σύμφωνα με το manual και μόνο όταν μπήκαν 4 λίτρα ήταν μια χαρά!

Τι να πω 3.8 με 4 λίτρα λοιπόν "φαίνεται" ότι παίρνει.

Edited by Z3RatuL
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δέχονται... Φίλτρο μου έβαλαν αυτοί από την αντιπροσωπεία. Όλο το μαλλί ήρθε γύρω στα 90¤. 50¤ το 4λίτρο (το οποίο αγόρασα εγώ από gmarket) και 38¤ το φίλτρο και η εργασία

Το κουφό είναι πως πήρε και τα 4 λίτρα! Και δε λέω βλακείες. Το έκανε μπροστά μου και κάθε τρις και λίγο τσέκαρε με το δείκτη να δει αν είναι εντάξει σύμφωνα με το manual και μόνο όταν μπήκαν 4 λίτρα ήταν μια χαρά!

Τι να πω 3.8 με 4 λίτρα λοιπόν "φαίνεται" ότι παίρνει.

Φιλε Z3RatuL αλλαξα σημερα λαδια-φιλτρο κιεγω.

70 ευρω φιλτρο-λαδια και 25 ευρω εργασια πληρωσα 95 ευρω.

Πηγα και το επαιξα εξυπνος οτι θα ρουφηξει και τα 4 λιτρα (θυμομουνα αυτο που ειχες γραψει και πηγα προετοιμασμενος) και ο μαστορας (ευγενεστατος και εξυπηρετικοτατος) μου ελεγε με τιποτα, θα περισσεψει λιγο το οποιο θα στο δωσω να το παρεις μαζι σου. Τελικα, με επιβεβαιωσε το polaki και πηρε και τα 4 λιτρα...

Αφου το θεμα ειναι τα λαδια δεν θα αναφερθω στο αλλο μειζον ζητημα (ξερετε πολυ καλα ποιο ειναι) και θα τηρησω την λαδοσυζητηση.

Εκτος οτι με αποδοκιμασαν ολοι στην αντιπροσωπεια οτι τα αλλαξα νωρις (3.500χλμ) μου ειπαν ολοι οτι ειναι φυσιολογικοτατο να ρουφαει το λαδακι του και καλο ειναι να τα ελεγχεις καθε 500 χλμ, ενταξει εγω αυτο δεν το περιμενα αλλα ας ειναι η μονη μας εννοια του αυτοκινητου και να εχουμε την υγεια μας (κιεμεις και αυτο!)

Υ.Γ. επειδη μιλησες για καταναλωση... νεα σμυρνη - βυρωνα -> 11.7 lt/100 πως σου φαινεται? μονο οταν εχω δρομο μπροστα και μου και τρεχω το ριχνω στα 5-6.

Edited by Greg
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ τους συμΠΟΛιτες!

Το πολο μου καιει λαδια, μην τα ξαναγραφω, αποφασισα λοιπον να του βαλω 10-40 μιας και απο ο,τι διαβασα εδω μεσα πολυς κοσμος 10-40 βαζει και το αμαξι μου εχει 120.000+ χλμ...

Πηγα ομως σε γνωστη αντιπροσωπεια και μου ειπαν πως αν βαλω 10-40 πρεπει να αλλαζω πιο συχνα το λαδι και οτι ουσιαστικα δε μου προσφερει κατι και οτι ειναι καλυτερα να βαλω το SLX Professional Powerflow LongLife III 5W-30 της CASTROL.

Τι γνωμη εχετε; Αξιζει τον κοπο;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Z3RatuL αλλαξα σημερα λαδια-φιλτρο κιεγω.

70 ευρω φιλτρο-λαδια και 25 ευρω εργασια πληρωσα 95 ευρω.

Πηγα και το επαιξα εξυπνος οτι θα ρουφηξει και τα 4 λιτρα (θυμομουνα αυτο που ειχες γραψει και πηγα προετοιμασμενος) και ο μαστορας (ευγενεστατος και εξυπηρετικοτατος) μου ελεγε με τιποτα, θα περισσεψει λιγο το οποιο θα στο δωσω να το παρεις μαζι σου. Τελικα, με επιβεβαιωσε το polaki και πηρε και τα 4 λιτρα...

Αφου το θεμα ειναι τα λαδια δεν θα αναφερθω στο αλλο μειζον ζητημα (ξερετε πολυ καλα ποιο ειναι) και θα τηρησω την λαδοσυζητηση.

Εκτος οτι με αποδοκιμασαν ολοι στην αντιπροσωπεια οτι τα αλλαξα νωρις (3.500χλμ) μου ειπαν ολοι οτι ειναι φυσιολογικοτατο να ρουφαει το λαδακι του και καλο ειναι να τα ελεγχεις καθε 500 χλμ, ενταξει εγω αυτο δεν το περιμενα αλλα ας ειναι η μονη μας εννοια του αυτοκινητου και να εχουμε την υγεια μας (κιεμεις και αυτο!)

Υ.Γ. επειδη μιλησες για καταναλωση... νεα σμυρνη - βυρωνα -> 11.7 lt/100 πως σου φαινεται? μονο οταν εχω δρομο μπροστα και μου και τρεχω το ριχνω στα 5-6.

Καθε μερα κατεβαινω το ποταμι απο Μεταμορφωση - ΣΕΦ.

Στο κατεβασμα κανω απο 4.5 - 5.5 το πολυ καταναλωση. Συνηθως 4.5 ομως. το ρεκορ μου ειναι 4.3!

Στο ανεβασμα απο 6.5 - 7.5.

Ταχυτητα μεσο ορο 100-120 χιλ/ω

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κυριοι.εχω ενα πολακι τοθ 98. 1400 με 101 αλογα.και θελω να αλλαξω τα λαδακια του μονοσ (δεν ξερω ποτε αλλαχτηκαν τελευταια φορα απο τον προηγουμενο) ξερει κανεισ τι λαδια παιρνει κ τι ποσοτητα?η καμια προταση?ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχω κάνει 7800km με το tsi και κοιτώντας τα λάδια είδα ότι έχει κάψει κάπου στο 1/4.

δεν έχω κάνει αλλαγή ακόμα.

καίει λιγάκι ή μου φαίνεται; μήπως να ανησυχώ;

μετά την αλλαγή λαδιών θα καίει λιγότερο λάδι;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι ανάμεσα σε "Mobil 1 ESP Formula" & "Motul X-clean+", εσείς ποιο λέτε?? Θα μου πείτε βέβαια "τι ψάχνεις και τα δύο κορυφαία", αλλά είναι αρρώστια (ανίατη) το ψάξιμο και δημιουργεί συνεχώς διλήμματα!!!

Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχω κάνει 7800km με το tsi και κοιτώντας τα λάδια είδα ότι έχει κάψει κάπου στο 1/4.

δεν έχω κάνει αλλαγή ακόμα.

καίει λιγάκι ή μου φαίνεται; μήπως να ανησυχώ;

μετά την αλλαγή λαδιών θα καίει λιγότερο λάδι;

Διαβασε το manual. εχω την εντυπωση οτι σου δινει ποσο καιει αρχικα στο στρωσιμο. εγω συμπληρωσα περι τα 250ml στα 2000km.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα την πρώτη αλλαγή στο Polo 9N3 μου. :thumbsup:

Το είχα πάρει μεταχειρισμένο με ~16,000 χιλιόμετρα στις αρχές του έτους... τώρα είναι στα ~20,000. Τον καιρό αυτό δεν είχε κάψει σταγόνα. Δυστυχώς δεν ήξερα αν καίει λάδι και αν είχε βάλει ο προηγούμενος κάποιο πιο «παχύ» για να το αποτρέψει, οπότε πήγα στα τυφλά. Δοκίμασα την τύχη μου με το Mobil-1 5W-30. Φίλτρο δεν άλλαξα, οπότε πήρε 3 λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα την πρώτη αλλαγή στο Polo 9N3 μου. :thumbsup:

Το είχα πάρει μεταχειρισμένο με ~16,000 χιλιόμετρα στις αρχές του έτους... τώρα είναι στα ~20,000. Τον καιρό αυτό δεν είχε κάψει σταγόνα. Δυστυχώς δεν ήξερα αν καίει λάδι και αν είχε βάλει ο προηγούμενος κάποιο πιο «παχύ» για να το αποτρέψει, οπότε πήγα στα τυφλά. Δοκίμασα την τύχη μου με το Mobil-1 5W-30. Φίλτρο δεν άλλαξα, οπότε πήρε 3 λίτρα.

μεγα λαθος !!ουσιαστικα άλλαξες λαδια αλλα κράτησες τις ακαθαρσίες μεσα στιν μηχανή...τζαμπα τα λεφτά για τα λαδια δλδ...κ τζαμπα η αλλαγη λαδιων γενικα!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Μιας και αυτό είναι το σχετικότερο θέμα για λάδια στον TSi, ποστάρω εδώ. Στην αντιπροσωπεία βάζουν 5w-40 στον TSi ενώ εσείς όλοι βάλατε 5-30. Να πάω με δικά μου 5-30 ; Τι διαφορά έχει το 5-30 με το 5-40 ; Μόνο το 5-30 καλύπτει τις προδιαγραφές του κινητήρα ή και το 5-40;

Link to comment
Share on other sites

για 5/40 δεν εχω ακουσει οτι βαζουν οι αντ/πιες σε tsi,ξερω οτι βαζουν συνηθως 5/30.αν εχεις προδιαγραφη 504 00 τοτε το 5/30 ειναι το ιξωδες που χρειαζεται.

Link to comment
Share on other sites

για 5/40 δεν εχω ακουσει οτι βαζουν οι αντ/πιες σε tsi,ξερω οτι βαζουν συνηθως 5/30.αν εχεις προδιαγραφη 504 00 τοτε το 5/30 ειναι το ιξωδες που χρειαζεται.

Πήγα τη Παρασκευή και εκεί το παιδί μου είπε οτι του βάζουν 5-40 γι αυτό κι εγώ παραξενεύτηκα. Οπότε ή θα ζητήσω 5-30 (βαζουν castrol) ή θα παω με τα δικά μου. Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση :D

Link to comment
Share on other sites

Πήγα τη Παρασκευή και εκεί το παιδί μου είπε οτι του βάζουν 5-40 γι αυτό κι εγώ παραξενεύτηκα. Οπότε ή θα ζητήσω 5-30 (βαζουν castrol) ή θα παω με τα δικά μου. Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση :(

Με κάθε επιφύλαξη, αν θυμάμαι και τα 5-40 καλύπτουν τις προδιαγραφές του TSI κινητήρα.

Αν ανοίξεις το βιβλιό του αυτοκινήτου λέει όλα τα λάδια που μπορείς να πάρεις. (Αν θυμάμαι στο TSI 140 είναι 3 διαφορετικά)

Έχω ακούσει και εγώ να βάζουν 5-40 σε κάποιες αντιπροσωπίες. Αυτό έχει σχέση με το service που ακολουθείς (Long-life ή regular στα 15000km) και με τις θερμοκρασίες που έχεις στο περιβάλλον.

Edited by zafevolution
Link to comment
Share on other sites

Με κάθε επιφύλαξη, αν θυμάμαι και τα 5-40 καλύπτουν τις προδιαγραφές του TSI κινητήρα.

Αν ανοίξεις το βιβλιό του αυτοκινήτου λέει όλα τα λάδια που μπορείς να πάρεις. (Αν θυμάμαι στο TSI 140 είναι 3 διαφορετικά)

Έχω ακούσει και εγώ να βάζουν 5-40 σε κάποιες αντιπροσωπίες. Αυτό έχει σχέση με το service που ακολουθείς (Long-life ή regular στα 15000km) και με τις θερμοκρασίες που έχεις στο περιβάλλον.

Ευχαριστώ για την απάντση φίλε μου. ¶Νοιξα το manual αλλά για τον Tsi εχει μια παύλα και λέει ότι δεν υπήρχαν πληροορίες μέχρι τη στιγμή που τυπώθηκε το manual. Αλλά ο φίλος Ζ3Ratul στο άλλο θέμα http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=38629&view=findpost&p=403098 λέει ότι οι προδιαγραφές είναι για 5w30 και 5w40. (ευχαριστώ Z3Ratul!)

Μπόρει κάποιος να μου πει τι διαφορά έχουν τα δύο λάδια, ποιον τύπο να προτιμήσω και γιατί; Τα αλλάζω κάθε 15,000 χλμ σε χρονικό διάστημα λιγότερο από ενα έτος

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :rofl:

Link to comment
Share on other sites

Τα 5w/40 είναι ημισυνθετικά.

Τα 5w/30 είναι full συνθετικά για αλλαγές στα 15.000km ή κάθε ένα χρόνο και υπάρχουν και τα 5w/30 longlife III (με τα οποία είναι εφοδιασμένοι οι κινητήρες στην αρχή που τα παραλαμβάνουμε) είναι τα full συνθετικά long life για αλλαγές στα 30.000km ή κάθε 2 χρόνια και μπαίνουν σε βενζινοκινητήρες και πετρελαιοκινητήρες(504 00 /507 00).

Εγώ προσωπικά θα βάλω 5w/30 και θα τα αλλάξω μετά τα 5.000 διότι ο κατασκευαστής αναφέρει πως μέχρι τα 5.000km μπορεί να κάψει λάδι έως και 1 λίτρο.

Edited by polo 1.2 tsi
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.