Jump to content
ACE2007

Golf 5/6 1.4 Tsi - Το Καλύτερο Κιτ Εισαγωγής

Ποια είναι η καλύτερη εισαγωγή για τα TSI?  

89 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Να ρωτήσω κάτι..ξέρει κανείς τι φιλτροχοάνη μανιτάρι χρησιμοποιούν οι e-tuners????Στο site είδα μια φωτογραφία αλλά δεν ξέρω τι μαρκα είναι ούτε γράφει....

κ εγω για μανιταρι σκεφτομουνα (ΗΚS) εμαθα απο τον White V GTI oτι κανει δουλεια...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι..ξέρει κανείς τι φιλτροχοάνη μανιτάρι χρησιμοποιούν οι e-tuners????Στο site είδα μια φωτογραφία αλλά δεν ξέρω τι μαρκα είναι ούτε γράφει....

προσπαθώ να σου στείλω μήνυμα αλλά το σύστημα μου βγάζει αυτό......The member can not use the messaging system

οπότε σου αφήνω το mail μου.... jimangel75@yahoo.gr :pardon:

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

κ εγω για μανιταρι σκεφτομουνα (ΗΚS) εμαθα απο τον White V GTI oτι κανει δουλεια...

Τι Θες Να Κάνεις Πάλι Ρε ¶νθρωπε Μου,Θα Του Βάλεις Μανιτάρι;;;;Θα Καίει Τα ¶ντερα Του Το Αμάξι Σου (χιχιχιχιΧΙΧΙΧΙχιχιιχχιιχι) Τάσο Αν Το Θες Αυτό Το Πως Το Είπες HKS Κάνε Μια Ερώτηση Στο GT-Innovation (Βελτιωτικός Οίκος) Αν Θυμάμαι Το Έχει Ο Θάνος.

Link to comment
Share on other sites

μετα το βαρελακι που το κρατησα 1 μιερα θα του βαλω πανελ φιλτρο αν παλι δε μου αρεσει με βλεπω για το μανιταρακι...

σαββα τι εχεις να πεις για το Project http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=33807 λες να το βαλουμε μπροστα το θεμα?

Link to comment
Share on other sites

μετα το βαρελακι που το κρατησα 1 μιερα θα του βαλω πανελ φιλτρο αν παλι δε μου αρεσει με βλεπω για το μανιταρακι...

σαββα τι εχεις να πεις για το Project http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=33807 λες να το βαλουμε μπροστα το θεμα?

To Project Είναι Καλό Αλλά Δεν Νομίζω Να Είμαι Ακόμα Έτοιμος Για Τέτοια Τώρα Έχω ¶λλα Έξοδα,Παρέλαβα Intercooler s3 :) Την Τετάρτη Θα Πάω Να Το Περάσω Και Θα Παραγγείλω Full Milltek Οπότε Δεν Είμαι Και Στα Καλύτερα Μου.¶λλα Όπως Και Να Χει Αν Βρεθεί ¶κρη Θέλω Τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα

Εχω εδω και λίγο καιρο εγκαταστησει το κιτακι της forge για το golfακι μας και σήμερα που εριχνε απο το πρωι βροχη (Κυπρος) μου μπηκε η εξης απορια την οποία και διαπιστωσα πριν απο λιγο

Οι δρομοι απο τους οποίους περασα δεν ειχανε και τοοοο νερο αλλα απο οτι παρατηρησα μετα τη βολτα εκει οπου καταλήγει η εισαγωγή της forge είχε γεμίσει νερα. και η ακρη (λαιμος) που δίνει η forge ηταν και αυτή αρκετα υγρη

Να ανησυχώ?Πρεπει να ανησυχουμε γενικά εμεις με το συγκεκριμενο κιτακι?υπαρχει περιπτωση να τραβήξει νερό στον κινητήρα?

Ποσο πιο "ασφαλή" ειναι οι υπολοιπες εισαγωγες π.χ. τυπου carbonio?ειλικρινα μου εχει τρυπησει το μυαλο η ιδεα να το παρατησω...

ακουω γνωμες...

p.s ασε που μου εχει μπει στο μυαλο και η εισαγωγη της GruppeM ...

Edited by freak107
Link to comment
Share on other sites

μετα το βαρελακι που το κρατησα 1 μιερα θα του βαλω πανελ φιλτρο αν παλι δε μου αρεσει με βλεπω για το μανιταρακι...

σαββα τι εχεις να πεις για το Project http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=33807 λες να το βαλουμε μπροστα το θεμα?

+10000000000000000

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα

Εχω εδω και λίγο καιρο εγκαταστησει το κιτακι της forge για το golfακι μας και σήμερα που εριχνε απο το πρωι βροχη (Κυπρος) μου μπηκε η εξης απορια την οποία και διαπιστωσα πριν απο λιγο

Οι δρομοι απο τους οποίους περασα δεν ειχανε και τοοοο νερο αλλα απο οτι παρατηρησα μετα τη βολτα εκει οπου καταλήγει η εισαγωγή της forge είχε γεμίσει νερα. και η ακρη (λαιμος) που δίνει η forge ηταν και αυτή αρκετα υγρη

Να ανησυχώ?Πρεπει να ανησυχουμε γενικά εμεις με το συγκεκριμενο κιτακι?υπαρχει περιπτωση να τραβήξει νερό στον κινητήρα?

Ποσο πιο "ασφαλή" ειναι οι υπολοιπες εισαγωγες π.χ. τυπου carbonio?ειλικρινα μου εχει τρυπησει το μυαλο η ιδεα να το παρατησω...

ακουω γνωμες...

p.s ασε που μου εχει μπει στο μυαλο και η εισαγωγη της GruppeM ...

καλημερα φιλε μου.

εγω με το εν λογω κιτακι εχω βρεθει σε καλοκαιρινη μπορα ειχε νερο ως το γονατο βεβαια και το αποτελεσμα ηταν να παρει νερα απο την εισαγωγη μεσα στο μοτερ και να σπασει.για μενα ηταν το χειροτερο after market εξαρτημα που εχω τοποθετησει στο αμαξι(εχω βαλει διαφορα και δεν ειχα κανενα προβλημμα μεχρι τα 50κ χιλιομετρα).επιδοσεις δεν εδωσε τπτ απο ηχο δεν με εθουσιασε και ρουφουσε ολη τη βρωμια του δρομου απο κει κατω.εγω θα σου ελεγα αν θελεις να το κρατησεις να κοψεις απο την σωληνα που κατεβαινει κατω ενα κομματι και να το βαλεις να τραβαει απο την μασκα πανω(εκει που περνει και το εργοστασιακο)ετσι το εκανα και γω και δεν ειχα κανενα προβλημμα μεχρι στιγμης και το χω ξανακανει μπανιο.εγω θα βγαλω παντως και θα βαλω το μαμα χωρις πνιχτη και k&n φιλρο πιστευω θα κανει καλυτερη δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

δλδ πληρωσες ενα μοτερ εξτρα?σε ποιο αυτοκινητο ολα αυτα?

ΥΓ μιλατε για το βαρελακι της forge ?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τι ειναι αυτα που ακουω να λετε ... Δεν ειμαι κακοπροαιρετος αλλα ειπαμε οχι και να παρει νερο και να σπασει η μηχανη απο την εισαγωγη της forge που ειναι και απο τις λιγες σχεδιασμενες αποκλειστηκα τον κινητηρα μας .....Εισαι σιγουρος οτι δεν επεσες σε λιμνη ?

Επειδη εχω και εγω την ιδια εχω καποιες ενστασεις οχι τιποτα αλλο...Επισης εχω ανοικτες γριλιες στα προβολακια μου και προσφατα που το καθαρισα βρηκα λιγες πετσιλιες στην εισοδο του σωληνα αλλα μεχρη εκει , μην ξεχναμε οτι ακολουθει καμπυλη ο σωληνας και εχει μηκος καπου στο μισο μετρο , επισης στον χωρο της χωανης δεν βρηκα ουτε πετραδακι ουτε τιποτα μεμπτο ......

Link to comment
Share on other sites

δλδ πληρωσες ενα μοτερ εξτρα?σε ποιο αυτοκινητο ολα αυτα?

ΥΓ μιλατε για το βαρελακι της forge ?

ναι φιλε μου βρηκα ενα απο γερμανια με 1900 ευρω με 20000 χιλιομερα μονο κορμος κεφαλαρι χωρις πειφεριακα.

μιλαμε για golf 5 tsi 140ps και για το βαρελακι της forge

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τι ειναι αυτα που ακουω να λετε ... Δεν ειμαι κακοπροαιρετος αλλα ειπαμε οχι και να παρει νερο και να σπασει η μηχανη απο την εισαγωγη της forge που ειναι και απο τις λιγες σχεδιασμενες αποκλειστηκα τον κινητηρα μας .....Εισαι σιγουρος οτι δεν επεσες σε λιμνη ?

Επειδη εχω και εγω την ιδια εχω καποιες ενστασεις οχι τιποτα αλλο...Επισης εχω ανοικτες γριλιες στα προβολακια μου και προσφατα που το καθαρισα βρηκα λιγες πετσιλιες στην εισοδο του σωληνα αλλα μεχρη εκει , μην ξεχναμε οτι ακολουθει καμπυλη ο σωληνας και εχει μηκος καπου στο μισο μετρο , επισης στον χωρο της χωανης δεν βρηκα ουτε πετραδακι ουτε τιποτα μεμπτο ......

κι ομως χρηστο πηρε.εισαι και κοντα οποτε μπορουμε να βρεθουμε να σου δειξω τη ζημια το χω κρατησει το μοτερ.το νερο ειπα ηταν μεχρι το γονατο δλδ μεχρι την πινακιδα μου. ειχε μπει ολη η σωληνα μεσα στο νερο και με την πιεση που ρουφαει το ανεβασε πανω.σκεψου οτι δεν υπαρχει μεγαλο μερος(οσο ειναι το βαρελι μονο)για να κρατησει νερα ή απο καπου να τα αδειασει, οπως εχει το μαμα.το καλοκαιρι σε χωματοδρομο αναψε check engine απο την σκονη που ρουφουσε.ειναι σαν να εχεις βαλει σκουπα εκει κατω και σπουπιζεις τον δρομο.

Link to comment
Share on other sites

κι ομως χρηστο πηρε.εισαι και κοντα οποτε μπορουμε να βρεθουμε να σου δειξω τη ζημια το χω κρατησει το μοτερ.το νερο ειπα ηταν μεχρι το γονατο δλδ μεχρι την πινακιδα μου. ειχε μπει ολη η σωληνα μεσα στο νερο και με την πιεση που ρουφαει το ανεβασε πανω.σκεψου οτι δεν υπαρχει μεγαλο μερος(οσο ειναι το βαρελι μονο)για να κρατησει νερα ή απο καπου να τα αδειασει, οπως εχει το μαμα.το καλοκαιρι σε χωματοδρομο αναψε check engine απο την σκονη που ρουφουσε.ειναι σαν να εχεις βαλει σκουπα εκει κατω και σπουπιζεις τον δρομο.

Μα καλα που το πας το αμαξι ? Σε αποστολες camel trophy closedeyes.gif ?δεν εχεις και αδικο , φιλε πραγματικα στεναχωρηθηκα για την ζημια π επαθες , φανταζομαι δεν μπορουσες να την γλυτωσεις στα πλαισια εγγυησης ακομα κ αν αλλαζες επι τοπου το βαρελακι με το μαμα φιλτροκουτι ....

Παντως να κανονισουμε να βρεθουμε thumbsup.gif

Link to comment
Share on other sites

Μα καλα που το πας το αμαξι ? Σε αποστολες camel trophy closedeyes.gif ?δεν εχεις και αδικο , φιλε πραγματικα στεναχωρηθηκα για την ζημια π επαθες , φανταζομαι δεν μπορουσες να την γλυτωσεις στα πλαισια εγγυησης ακομα κ αν αλλαζες επι τοπου το βαρελακι με το μαμα φιλτροκουτι ....

Παντως να κανονισουμε να βρεθουμε thumbsup.gif

αν εξαιρεσεις το οικονομικο κομματι μου χει μεινει ενα μοτερ για πιθανη ζημια και τωρα εχω πανω ενα πιο καθαρο μοτερ κατι ειναι και αυτο... το αμαξι το καλοκαιρι γυριζει ολη την χαλκιδικι και παει παντου θα επρεπε να ειμαι πιο προσεκτικος με το φιλτρο.αυτο που ηθελα να πω στο παιδι που ρωτησε ειναι οτι μπορει να τραβηξει νερο απο κει κατω για να μη την πατησει σαν εμενα και του βγει το φιλτρο 1900 ευρω απ το τπτ.

στελνεις πμ και βρισκομαστε...ξερεις που θα με βρεις

Link to comment
Share on other sites

χαλκιδικη ε?δεν σε εχω δει σε καποια συναντηση στην θεσσαλονικη ελα τα πουμε κ απο κοντα

Link to comment
Share on other sites

αν εξαιρεσεις το οικονομικο κομματι μου χει μεινει ενα μοτερ για πιθανη ζημια και τωρα εχω πανω ενα πιο καθαρο μοτερ κατι ειναι και αυτο... το αμαξι το καλοκαιρι γυριζει ολη την χαλκιδικι και παει παντου θα επρεπε να ειμαι πιο προσεκτικος με το φιλτρο.αυτο που ηθελα να πω στο παιδι που ρωτησε ειναι οτι μπορει να τραβηξει νερο απο κει κατω για να μη την πατησει σαν εμενα και του βγει το φιλτρο 1900 ευρω απ το τπτ.

στελνεις πμ και βρισκομαστε...ξερεις που θα με βρεις

μαύρο 3θυρο tsi χωρις αυτοκόλλητο του club , με φιμε , εξάτμιση μονομπουκη , και πινακίδες Χ...... ? απάντησε με πμ

χαλκιδικη ε?δεν σε εχω δει σε καποια συναντηση στην θεσσαλονικη ελα τα πουμε κ απο κοντα

+1 !

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

χαλκιδικη ε?δεν σε εχω δει σε καποια συναντηση στην θεσσαλονικη ελα τα πουμε κ απο κοντα

χαλκιδικη παραθεριζω χρονια.θεσσαλονικη μενω.στην επομενη συναντηση θα προσπαθησω να ρθω.δεν ηξερα οτι γραφετε εδω τοσοι πολλοι απο θεσσ...

Link to comment
Share on other sites

γραφουμε πολλοι αλλα λιγοι αποκαλυπτουμε τις μυστικες ταυτοτητες μας στις συναντησεις

εχω κερασει κατι τσαγια στην χαλκιδικη το καλοκαιρι που μας περασε αλλο πραγμα

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότερες φιλτροχοάνες δεν έχουν ως οδηγία να μην τις καθαρίζεις με πολύ πίεση αέρα από συμπιεστή γιατί χαλάνε; Όταν πηγαίνεις με 200 και έχεις χοάνη κοντά στη μετώπη δεν είναι το ίδιο;

Link to comment
Share on other sites

πανω που ειμαι ετοιμος να παραγγειλω το βαρελακι της forge διαβαζω αυτα και μενω με το φιλτροκουτι στο χερι...ημουν αναμεσα σε pippercross που βγαζει τις καλυτερες θερμοκαρσιες φιλτρο πανελ κ forge??υπο8ετω οτι αυτο προβλημα μπορει να βγει και σε αλλα βαρελακια εφοσον θα περνουν αερα απο χαμηλα??και κατι ακομα....δν ξερω και αν κανω λα8ος ασ με διορθωσει καποιος οταν πας στο πλυντηριο το αμαξι δν 8α μπει λιγο νερο??αρα μετα πρεπει να περιμενω να στεγνωσει καλα. σωστα???

Link to comment
Share on other sites

τα κ&ν δν ειναι τυπου λαδιου????αν δν κανω λαθος τα τουρμο(τουλαχιστον του vag group) απαγορευται να βαζουν τετοια φιλτρα και το γραφει και το manual!!!

Link to comment
Share on other sites

τα κ&ν δν ειναι τυπου λαδιου????αν δν κανω λαθος τα τουρμο(τουλαχιστον του vag group) απαγορευται να βαζουν τετοια φιλτρα και το γραφει και το manual!!!

Τόσα χρόνια με 20vt και K&N με λίγο λαδάκι πάντα βέβαια και ο ΜΑΦ μέτραγε 200 σχεδόν σε όλη του την ζωή...

Ποιό το πρόβλημα ακόμη δεν έχω καταλάβει παιδιά...

Link to comment
Share on other sites

IMG_0016.jpg

δεν θα ηταν καλυτερο να περνανε οι αναθιμισεις μεσα? αν έκανες μια τρυπουλα κάπου κ τις περναγες δεν θα ηταν καλύτερα? (σε ρωταω γιατι κ εγω στην apr εχω καταληξει...κ μαλλον ειναι θέμα χρόνου για να την βάλω!)

Eπειδη κι εγω στην ΑPR εχω καταληξει,για τον 1.4ΤSI, εχει βρεθει τροπος να περασουμε μεσα το σωληνακι που φαινεται στην παραπανω φωτογραφια ?

Μεχρι τωρα η διαφορα σε δυναμη σε σχεση με ενα aftermarket φιλτρο στο φιλτροκουτι πια ειναι ?

Ρωταω οσους την εχουν τοποθετησει και εχουν κανει καποια χιλιομετρα.

Εχει ακουστει οτι πολλα 1.4 φορανε αυτη την εισαγωγη χωρις προβλημα(εστω κι αν προοριζοταν αρχικα για το 2.0), αλλα δεν εχω κανεναν γνωστο... οποτε ρωταω λιγο "χυμα"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.