Jump to content
panos18

Golf 5/6/7 - Ποιο Προγραμμα Φορατε Σε Tsi ?

Καταγραφή των προγραμμάτων στα TSI  

251 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Έχει η Revo!

Ρυθμίζει σε stock, χρήση για 95άρα και χρήση για 100άρα!

Κοστος μηπως γνωριζεις? εκτος απο Revo καμια αλλη?

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση παιδια εχω Golf GT 170 2006 καπου διαβασα οτι τα tsi βγαινουν με δυο εγκεφαλους bosch τον

Bosch MED9.5.10 και τον Bosch ΜED17.5 αν τα γραφω σωστα...μπορει να μου πει καποιος ποιον φοραω και το σημαντικοτερο τι διαφορές εχουν?????????????

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση παιδια εχω Golf GT 170 2006 καπου διαβασα οτι τα tsi βγαινουν με δυο εγκεφαλους bosch τον

Bosch MED9.5.10 και τον Bosch ΜED17.5 αν τα γραφω σωστα...μπορει να μου πει καποιος ποιον φοραω και το σημαντικοτερο τι διαφορές εχουν?????????????

Πράγματι υπήρχαν δύο γενιές εγκεφάλων στα συγκεκριμένα αυτοκίνητα. Ξεκίνησαν με τον MED9.5.10.

Εις ό,τι αφορά τον οδηγό, δεν έχει καμία σημασία ποιον απο τους δύο εγκεφάλους έχει το αυτοκίνητο.

Οι διαφορές είναι από δυσδιάκριτες εως ανύπαρκτες και επηρεάζονται περισσότερο από την έκδοση λογισμικού

του εγκεφάλου παρά τον ίδιο τον εγκέφαλο.

Τα TSΙ140 ήταν τα πρώτα που απέκτησαν MED17.5, ο οποίος παρέμεινε σε δράση

και τοποθετείται στα νεότερα TSI160 (όχι ακριβώς ο ίδιος αλλά ενας αδερφός του της ίδιας οικογένειας).

Link to comment
Share on other sites

Άλλο ένα tsi 160 με revo!!! Μεγάλη διαφορά παιδιά το αυτοκίνητο έχει πάρει τα πάνω του και ειδικά η 2τερα & η 3τη. Δεν έχω βάλει φίλιτρο ακόμη και κλίνω προς dtm, ελπίζω να δώ κι άλλη διαφορά γιατί τα άλογα ποτέ δεν είναι αρκετά!! Η κατανάλωση σε ταξίδι δεν έχει ανέβει ιδιαίτερα αρκεί να δουλεύεις κοντά στις 3.000 στροφές. Γνωρίζει κανείς αν το συγκεκριμένο πρόγραμμα (95 setup) δουλεύει καλύτερα με 100αρα βενζίνη;

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι εχω μπερδευτει..στην Revo μου ειπανε για το δικο μου οτι το πανε 215. Εχω ενα golf Gt 170αρι. Οταν τους ρωτησα αν ειναι για 100αρα βενζινη μου ειπανε οτι το προγραμμα που βαζουνε ειναι ενα και οτι παιρνει και 95 αρα και 100αρα με μικρες αποκλισεις με 30κιλα ροπη.Ισχυει κατι τετοιο?Δεν θα χει προβλημα?τοτε γτ δινουνε και το κοντρολακι? Ειμαι μεταξυ ρεβο και overload. Η overload δινει λενε με 95αρα 195 αλογα 28 κιλα ροπη και με 100αρα 210 και στην περιπτωση χρησης απλης 95αρας σε προγραμμα 100αρας παιζει να σπασει μοτερ αν το πιεσεις ενω με revo οχι(οτι μου ειπανε.)Γιατι αυτο σε σχεση με την Revo? Κανονικα τα 2 προγραμματα με χρηση 95αρας στο δρομο θα πρεπει να εχουνε καποια διαφορα.Εχουνε ομωςη ειναι απλα νουμερα? Γνωριζει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

φίλε υπα΄ρχει το revo 98 το οποίο δουλεύει και με τις δύο βενζίνες αρκεί να έχεις ή την μία την

άλλη στο ρεζερβουάρ-

το control στο δίνουν για να το γυρίζεις εάν θες στο stock πρόγραμμα-

εάν βάζεις την 95αρα θα έχεις απώλεια 10-15% εάν θυμαμαι καλά σε ισχυ (δηλαδή 210ps -10%)

από την άλλη υπαρχει και το revo 100 που θελει μονο 100αρα βενζίνη και οι ιδιοι ομως δεν το προτεινουν

με τις βενζίνες που υπαρχουν στην Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

δλδ αν εχω 95αρα και θελω να γεμισω 100αρα θα πρεπει να αδειασω τελιως ρεζερβουαρ και μετα να βαλω για να μην εχω καπποιο προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

δλδ αν εχω 95αρα και θελω να γεμισω 100αρα θα πρεπει να αδειασω τελιως ρεζερβουαρ και μετα να βαλω για να μην εχω καπποιο προβλημα?

σε εμένα έτσι είχαν πει - πχ όταν έβαλα το προγραμμα έιχα 3/5 100αρα και τα υπολοιπα 95αρα -

οπότε για να μην έχω κάποιο μπερδεμα μου έβαλαν ένα octane booster για να ανέβουν και άλλο τα οκτανια -

βέβαια επειδή προσωπικά πιστεύω ότι με πρόγραμμα η 100αρα είναι μονοδρομος έκτοτε βαζω μονο 100αρα-

οπως και να έχει φίλε κάνε μια βόλτα από cargate και θα σου λυθουν 'όλες οι απορίες :p

Link to comment
Share on other sites

Καλα μην τρελαθουμε. Ποιος λεει οτι δεν μπορεις να εχεις μεσα ταυτοχρονα 95αρα και 100αρα? Απλα δε θα δεις τα οφελη της 100αρας στο 100% μεχρι το επομενο γεμισμα που θε εχει καει ολη η 95αρα.

Link to comment
Share on other sites

όπως είπα ας παέι ο φίλος στην cargate να ρωτήσει και να του λυσουν όποια απορία έχει-

όταν είχα βάλει εγώ το προγραμμα τον περασμένο Μαρτιο τα παιδιά εκεί μου είχαν πει ξεκαθαρα ότι

το προγραμμα δουλευει και με 95αρα και 100αρα (δεν χρειάζεται δηλαδή να πάω εκεί να μου το γυρίσουν σε 95αρα ) απλά να μην μπλέξω και τις δύο -

πχ να περιμένω να αδειάσει εντελώς η 100αρα για να γεμίσω 95αρα

δεν έχω κάποιο λόγο να το βγάλω από το κεφάλι μου ...:getlost:

Link to comment
Share on other sites

Καλα μην τρελαθουμε. Ποιος λεει οτι δεν μπορεις να εχεις μεσα ταυτοχρονα 95αρα και 100αρα? Απλα δε θα δεις τα οφελη της 100αρας στο 100% μεχρι το επομενο γεμισμα που θε εχει καει ολη η 95αρα.

Eνα σωστο προγραμα δουλευει με οποιαδηποτε βενζινη, κανοντας απο μονο του τις απαραιτητες διορθωσεις για ομαλη λειτουργια. Απλα με την 100αρα εχεις τη μεγιστη αποδοση.

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα με το ποσο επιθετικο ειναι η οχι ρυθμισμενο το αβανς σε καθε προγραμμα.

Υπαρχουν προγραμματα που ειναι γενικα πιο ηπια στα οποια πιστευω δεν χρειαζεται αναπρογραμματισμος για χρηση 95αρας αλλα σε αλλα με 190 αλογα και πανω πιστευω οτι χρειαζεται.

Εγω παντως στην Ρεβο χρειαστηκε να παω για να το γυρισω σε 95αρα. Δεν πιστευω οτι ηταν μουφα η υποθεση δηλ τι κερδιζει ο αντιπροσωπος εκτος απο το να χανει τον καιρο του αν πραγματι δεν χρειαζεται αυτη η ρυθμιση?

Edited by KIRRA
Link to comment
Share on other sites

ενα tsi 6 σημερα ηταν στο maha στα Σπατα και εβγαλε ωραια νουμερακια για το setup του προγραμματος του!!!

ετσι μου ειπε ενα πουλακι...

Link to comment
Share on other sites

ενα tsi 6 σημερα ηταν στο maha στα Σπατα και εβγαλε ωραια νουμερακια για το setup του προγραμματος του!!!

ετσι μου ειπε ενα πουλακι...

Επειδή εμείς το πουλάκι δεν το ξέρουμε για μαρτύρα μας!

Link to comment
Share on other sites

Τα νούμερα δεν είναι τρομερά σε σχέση με άλλα νούμερα που έχουν τα παιδιά στο φόρουμ (midkin - panaua κτλ), αλλά είναι πολύ καλά για την φύση του προγράμματος και τη χρήση 95άρας. Θα σας πω μόνο νούμερα, τα διαγράμματα θα τα σκανάρω αύριο. 'Εγιναν 2 πατήματα, με 4η και με 5η και τα αποτελέσματα ήταν σχεδόν ταυτόσημα.

Το αυτοκίνητο έβγαλε 218 άλογα και 34 κιλά ροπής, πιστοποιώντας και στα χαρτιά την πολύ ομοιογενή αίσθηση που αφήνει στο δρόμο. Προσωπικά είμαι πολύ ικανοποιημένος, αφού και στην πράξη πατάει πολύ καλά το αμάξι, δουλεύοντας με 95άρα και με υπερβολικά safe ρυθμισεις.

Edited by Katana
Link to comment
Share on other sites

συγνώμη αλλά το 34 κιλα ροπή είναι τρομερό νουμερο ! (και η ροπή μετράει πολύ)

μπράβο φίλε για την επιλογή σου !;)

Link to comment
Share on other sites

H αλήθεια είναι ότι η ροπή είναι ψιλό-sick! Και έχει μεγάλο peak γύρω στις 3000 στροφές, και μετά σταθεροποιείται. Χρωστάω τα διαγράμματα, σε ευχαριστώ φίλε Δημήτρη.

Link to comment
Share on other sites

Βρε ασε τα διαγραμματα και δωσε βιντεο στο λαο!

Καντο 100αρα!!! Safe ειναι παλι αλλαααα........ ;)

Δεν λεω μπραβο μεχρι να δω βιντεακι! :growl:

Link to comment
Share on other sites

μιας και ημουν μαζι με τον Katana σημερα στο maha και αφου καναμε το αμαξι του βαρκα για να μπουμε μεσα στο χωρο που ειναι το maha (ειχαν βουλωσει τα φρεατια και ειχε 35 ποντους νερο σε καποια σημεια ακριβως απ'εξω) xaxxaxa εχω να πω οτι το αμαξι του ειναι πολυ καλα σεταρισμενο και τα νουμερα που εβγαλε για safe file 95αρας ειναι πολυ καλα!!!!

μπραβω φιλε Αλεξ και απο εδω , να το χαρεις οσο μπορεις!

ΥΓ: πρεπει να βρουμε τροπο να κανουμε τραμπα τις εξατμισεις μας Αλεξ αφου η δικια σου μου αρεσει πολυ απο θεμα ηχου και εσενα σου αρσει η δικη που που ειναι ποιο lowprofile ! χαχχαχχαχχα

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγώ με την σειρά μου να ευχαριστήσω τον Πάνο που μου έκανε παρέα και που στερήθηκε τον ύπνο των διακοπών του για να βοηθήσει!

Είναι όντως καλά τα νούμερα, ακριβώς όπως τα περίμενα. Πάντως Πάνο, αν όντως σου αρέσει η φασαρία της δικής μου εξάτμισης, απλά μπορούμε να ανταλλάξουμε τελικο και να σου πληρώσω τα λεφτά για να βάλεις πιο μεγάλες μπούκες στο δικό μου τελικό όταν το φορέσεις εσύ! Το δικό σου τελικό είναι ακριβώς όπως το θέλω! :)

@Δημήτρη, υπάρχει βιντεάκι, αλλά φαίνεται η πινακίδα κυκλοφορίας γμτ!

Edited by Katana
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά νούμερα Αλέξανδρε. :)

Εδεσε πολύ καλα το πρόγραμμα με τα περιφερειακά σου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.