Jump to content
midkin

Όταν Ένα 14¶ρι Δείχνει Τα Δόντια Του...

Recommended Posts

και εγώ όπως και εσύ έχουμε το revo 98 από ότι θυμάμαι:

boostrevo98.jpg

και να πως είμασταν μαμα:

booststock.jpg

οι διαφορε΄ς είναι σημαντικές ...

Link to comment
Share on other sites

OK. Προφανώς λάθος είχα καταλάβει...! Πάντως εγώ 1.6 δεν σηκώνω ούτε κόφτη 1,15!

Τώρα που το σκέφτομαι μάλλον τα παιδιά θα είχαν πει πως σηκώνω ίδιες πιέσεις με stg1

Edited by midkin
Link to comment
Share on other sites

και εγώ όπως και εσύ έχουμε το revo 98 από ότι θυμάμαι:

http://i402.photobucket.com/albums/pp104/dimiv/boostrevo98.jpg

και να πως είμασταν μαμα:

http://i402.photobucket.com/albums/pp104/dimiv/booststock.jpg

οι διαφορε΄ς είναι σημαντικές ...

Δυο ερωτήσεις :

Από ποιο block βγήκαν αυτά τα δεδομένα ?

Είναι αξιόπιστες οι μετρήσεις ?

Ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

ειλικρινά δεν θυμάμαι που τα είχα βρει-τα έψαχνα πριν 7-8 μήνες που έψαχνα να βάλω προγραμμα και ηθελα να

δω διαφορές μεταξύ των δύο-

μάλλον από κάποιο site του εξωτερικού ή από κάποιο σχετικό άρθρο για το revo -

θα ψάξω και θα επανέλθω ..

Link to comment
Share on other sites

Επίσης υπήρχε ανάκληση για ένα σωληνάκι τούρμπο στα αμάξια μας και παίζει να έσκαγε το τούρμπο και χωρίς πρόγραμμα!

...το οποίο σε εμένα είχε σκάσει στα 800 χλμ (έλεος!), έκανα κάτι ψιλοδοκιμές για να δω τι παίζει και πριν βγάλει engine light, ανέβασε στιγμιαία τρελή πίεση. Το θυμάμαι και γελάω, αλλά ήμουν τυχερός που δεν έσπασε τότε! Βασικά πήγαινε ακριβώς όπως πάει τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Τα γραφηματα αυτα τα 2 ειναι δικα μου.

Ειναι απόλυτα αξιόπιστα ,καθότι ειναι μετρησεις του block 003 και του 115 απο αντιστοιχα revo98 και stock με βαση την εργοστασιακη εκδοση προγραμματος 4008 .Τώρα με την τελευταια εκδοση 5859 , οι πιέσεις ειναι ελαφρώς διαφοροποιημενες αλλα όχι σημαντικά.Θεωρηστε οτι ειναι ταυτόσημες.

Το stage2 του midkin σαν πιέσεις και αβανς σηκωνει οτι σηκωνει και το stage1 ,οχι βεβαια οτι σηκωνει και το εργοστασιακό.

Απλά δουλεύει σχετικά πιο φτωχό σαν μειγμα και δεν ξερω και εγω τι αλλο ,που κανει τη διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Τα γραφηματα αυτα τα 2 ειναι δικα μου.

Ειναι απόλυτα αξιόπιστα ,καθότι ειναι μετρησεις του block 003 και του 115 απο αντιστοιχα revo98 και stock με βαση την εργοστασιακη εκδοση προγραμματος 4008 .Τώρα με την τελευταια εκδοση 5859 , οι πιέσεις ειναι ελαφρώς διαφοροποιημενες αλλα όχι σημαντικά.Θεωρηστε οτι ειναι ταυτόσημες.

Το stage2 του midkin σαν πιέσεις και αβανς σηκωνει οτι σηκωνει και το stage1 ,οχι βεβαια οτι σηκωνει και το εργοστασιακό.

Απλά δουλεύει σχετικά πιο φτωχό σαν μειγμα και δεν ξερω και εγω τι αλλο ,που κανει τη διαφορά.

φίλε rallakia δεν θυμόμουν από που τα είχα βρει .απλά τα είχα σωσει στον υπολογιστή μου για δική μου χρήση-

ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα που τα χρησιμοποίησα...

Link to comment
Share on other sites

Τα άλογα δεν βγαίνουν απο το over ρε παιδιά αλλά απο την σταθερή πίεση !

Απλά με το over έχεις μια "έκρηξη" στην ροπή

Σωστος.........Και ετσι θα πρεπει να ειναι και ολα τα custom προγραμματα!

διοτι εχουμε δει πολλες φορες εκρηξη στον Θεο....και μετα ξεψυχισμα!

Link to comment
Share on other sites

είναι απλό το ερώτημα ,, εάν ξανά εκραγεί το συγκεκριμένο αυτοκίνητο ο κάτοχος τι θα κάνει ?? είδη μέσα στην αντιπροσωπεία γνωρίζουν το θέμα και θα φαει άκυρο εάν ξανά εκραγεί και όχι μόνο από turbo ,,, εγώ δεν θα είμαι εκεί για δεύτερη φορά

και δεν είναι μόνο αυτό που έσπασε ,, όπως είπε και ο προγραμματιστής του δεν είναι και το μόνο

επιτρέψτε μου να γνωρίζω που πονάει το tsi .. τα άλογα δεν είναι φιστικιά ,,

υπάρχουν 2 ειδών κόντρες

1 η κόντρα απέναντι στην αξιοπιστία ,

2 η κόντρα όποτε μπορείτε εγώ θα φέρω 1 skn με 190 hp και παμε να δούμε..

Link to comment
Share on other sites

είναι απλό το ερώτημα ,, εάν ξανά εκραγεί το συγκεκριμένο αυτοκίνητο ο κάτοχος τι θα κάνει ?? είδη μέσα στην αντιπροσωπεία γνωρίζουν το θέμα και θα φαει άκυρο εάν ξανά εκραγεί και όχι μόνο από turbo ,,, εγώ δεν θα είμαι εκεί για δεύτερη φορά

και δεν είναι μόνο αυτό που έσπασε ,, όπως είπε και ο προγραμματιστής του δεν είναι και το μόνο

επιτρέψτε μου να γνωρίζω που πονάει το tsi .. τα άλογα δεν είναι φιστικιά ,,

υπάρχουν 2 ειδών κόντρες

1 η κόντρα απέναντι στην αξιοπιστία ,

2 η κόντρα όποτε μπορείτε εγώ θα φέρω 1 skn με 190 hp και παμε να δούμε..

Νίκο, το δικό μου με SKN είναι safe? Επίσης, μήπως ξέρεις με τι πιέσεις δουλεύω, γιατί είχα ξεχάσει να σε ρωτήσω?

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάλι βλέπω το θεμα να αλλαζει τίτλο σε: Οταν Ενα 14Αρι Δείχνει τα Πιστόνια Του... sillyhorse1rb5.gif. Οσο για την κόντρα με το SKN θέλω να την δω :p.

Link to comment
Share on other sites

είναι απλό το ερώτημα ,, εάν ξανά εκραγεί το συγκεκριμένο αυτοκίνητο ο κάτοχος τι θα κάνει ?? είδη μέσα στην αντιπροσωπεία γνωρίζουν το θέμα και θα φαει άκυρο εάν ξανά εκραγεί και όχι μόνο από turbo ,,, εγώ δεν θα είμαι εκεί για δεύτερη φορά

και δεν είναι μόνο αυτό που έσπασε ,, όπως είπε και ο προγραμματιστής του δεν είναι και το μόνο

επιτρέψτε μου να γνωρίζω που πονάει το tsi .. τα άλογα δεν είναι φιστικιά ,,

υπάρχουν 2 ειδών κόντρες

1 η κόντρα απέναντι στην αξιοπιστία ,

2 η κόντρα όποτε μπορείτε εγώ θα φέρω 1 skn με 190 hp και παμε να δούμε..

αν ξανακανει μπαμ υπαρχει κατι που λεγεται μετρητο χρημα....που ποναει αληθεια το tsi??????

και ναι θα ηθελα μια κοντρα επιτελους να βγαλουμε κανενα συμπερασμα!!!!!!!!!!!!!!

Edited by GazofGT
Link to comment
Share on other sites

Νίκο, το δικό μου με SKN είναι safe? Επίσης, μήπως ξέρεις με τι πιέσεις δουλεύω, γιατί είχα ξεχάσει να σε ρωτήσω?

φίλε μου να σου τι δεν σηκώνεις ,, δεν σηκώνεις 1,8 over και να το κρατάς σχεδόν μέχρι τις 5,800 , δεν πέφτεις στο 1,6 , πέφτεις πολύ πιο κάτω , δεν σηκώνεις avans για αυτό έστρωσαν τα πειρακια , και ο κομπρεσορας στο άσε πάτα , μένει στο εργοστασιακό νούμερο ..δεν θα δεις σε κανένα δυναμόμετρο 230 hp , ( σοβαρό ) εάν σπάσει κάτι που δεν το βλέπω .. το κινητό μου το έχεις και του μαγαζιού ,

πήγαινε και μια κόντρα με το φίλο σου να δεις ότι τα 230 με τα 197 που δίνει skn δεν υστερούν πουθενά ,,

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου να σου τι δεν σηκώνεις ,, δεν σηκώνεις 1,8 over και να το κρατάς σχεδόν μέχρι τις 5,800 , δεν πέφτεις στο 1,6 , πέφτεις πολύ πιο κάτω , δεν σηκώνεις avans για αυτό έστρωσαν τα πειρακια , και ο κομπρεσορας στο άσε πάτα , μένει στο εργοστασιακό νούμερο ..δεν θα δεις σε κανένα δυναμόμετρο 230 hp , ( σοβαρό ) εάν σπάσει κάτι που δεν το βλέπω .. το κινητό μου το έχεις και του μαγαζιού ,

πήγαινε και μια κόντρα με το φίλο σου να δεις ότι τα 230 με τα 197 που δίνει skn δεν υστερούν πουθενά ,,

Οκ Νίκο, με κάλυψες. Πάντως πραγματικά πηγαίνει πολύ καλά το αμάξι...

Πάνο, ναι, έχεις δίκιο. Μόνο έτσι θα εχουμε συμπεράσματα.

Edited by Katana
Link to comment
Share on other sites

εγω θα προτεινα να πανε και τα 2 σε ενα δυναμομετρο ( στο ιδιο ) για να τελειωνουμε ωστε να αποκλειστει ο παραγοντας οδηγος και να δουμε μονο νουμερα , απλα τα πραγματα

Link to comment
Share on other sites

ποσο διαφορα να εχουν αφου θα γινουν με τις ιδιες συνθηκες και με τον ιδιο οδηγο ? mellow.gif Εκτος και αν τα αλογα καποιου ειναι μουλαριδια και θελουν φρεσκο αερα να μυριζουν και χαλικι να πατανε !!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει διαφέρουν τα άλογα του δρόμου με τα άλογα του δυναμομέτρου. :rolleyes:

Η κυρια διαφορά οταν, τα αλογα του δυναμομέτρου δεν φαίνονται στο δρόμο, ειναι είτε το δυναμόμετρο ειναι χαρούμενο, ειτε απλα εχει ενα μεγαλο νούμερο pick και οχι καμπύλη γεμάτη, είτε αν ολα τα προηγούμενα ειναι ιδια και στο δρόμο συγκρίνεται με αλλο αυτοκίνητο, ο αλλος κλέβει ελαφρά. ειτε καποια αλλη λεπτομέρειούλα

Link to comment
Share on other sites

δεν θέλω να γράψω εγκυκλοπαίδεια για να σας αποδείξω ότι είστε λάθος . το πιο αυστηρό δυναμόμετρο με τα δικά μου κριτήρια πάντα έχει διάφορα στον δρόμο 6 στην ρόδα , υπάρχει και το vag com για να κάνει κάποιος το τεστ ,,

ο δεύτερος τρόπος ανηφόρα σκιστού 2,200 μέτρα ανηφόρα ,, βλέπεις τα πάντα .. δεν χρειάζεται να φύγουν δίπλα δίπλα ,, ο ένας πίσω από τον άλλων στα 1000 μέτρα θα υπάρχει αποτέλεσμα .. και οποίος θέλει του βρίσκω σημείο που είναι κομβικό και έχει 6 χιλιόμετρα ευθεία ,,, εκεί φτιάχνω πρόγραμμα εγώ ,, στον δρόμο ,, μετά δυναμόμετρο για να βρω την λεπτομέρεια στο avans μόνο..

Link to comment
Share on other sites

Nικο δεκτό αυτο που λές, οτι τα προγράμματα που βγάζουν πολλά άλογα, πιέζουν το αυτοκίνητο περισσότερο.

Αλλα ειναι για ειδικό κοινό. ξέρει ο άλλος οτι δεν θα αντέξει για πολύ σε πίστα, σε τελίκιασμα για 10 λεπτά και πάνω και πολλά άλλα.

τώρα αν δε τα ξέρει αυτά κακό του κεφαλιού του.

πχ το συγκεκριμένο γκόλφ ειμαι σίγουρος οτι σε 500-600μ ειναι μπροστά απο κάποιο άλλο με πιο light πρόγραμμα.

απο εκει και πέρα, για τους περισσότερους απο μάς δεν εχει καποιο νόημα να δούμε αν θα αντέξει το αυτοκίνητο, σε σκληρότερες συνθήκες. δεν ειναι τέστ αντοχής.

το εχουμε καθημερινό, να πηγαίνουμε στη δουλειά μας, να πατάμε κανενα γκαζάκι και αυτό.

για πίστες, τελικιάσματα, 2 χλμ ευθεία, ή εχεις πάρει λάθος αυτοκίνητο, και ήθελες αγωνιστικό, ή αφησέ το μαμα, που και πάλι δύσκολα θα αντέξει για πολλά χλμ.

τώρα αν δε τα ξέρει αυτά κακό του κεφαλιού του.

τώρα εσύ εχεις άλλη φιλοσοφία και απόλυτα αποδεκτή.

Προσφέρεις ενα προϊόν που λές στον πελάτη, πάρτο του κάνεις οτι θες, δεν πρόκειτε να χαλάσει απο θέμα προγράμματος γιατί ειναι πιο ασφαλές ακόμα και απο εργοστασιακό.

Γιατι εχει γίνει μελέτη απο μεγάλη εταιρεία με υποδομή και τέστ διαρκείας.

και εισαι σωστός , γιατι οι περισσότεροι προγραμματιστές δε σου λένε πάρτο αλλα μην κάνεις αυτό, αυτό ,αυτο και αυτό, παρα εχουν πλάτες τις εγγυήσεις...

Link to comment
Share on other sites

δεν θέλω να γράψω εγκυκλοπαίδεια για να σας αποδείξω ότι είστε λάθος . το πιο αυστηρό δυναμόμετρο με τα δικά μου κριτήρια πάντα έχει διάφορα στον δρόμο 6 στην ρόδα , υπάρχει και το vag com για να κάνει κάποιος το τεστ ,,

ο δεύτερος τρόπος ανηφόρα σκιστού 2,200 μέτρα ανηφόρα ,, βλέπεις τα πάντα .. δεν χρειάζεται να φύγουν δίπλα δίπλα ,, ο ένας πίσω από τον άλλων στα 1000 μέτρα θα υπάρχει αποτέλεσμα .. και οποίος θέλει του βρίσκω σημείο που είναι κομβικό και έχει 6 χιλιόμετρα ευθεία ,,, εκεί φτιάχνω πρόγραμμα εγώ ,, στον δρόμο ,, μετά δυναμόμετρο για να βρω την λεπτομέρεια στο avans μόνο..

Η εικονικη δυναμομετρηση του vag com εχει νοημα μονο οσο διατηρουνται τα μαμα περιφερειακα. Αν αλλαχτουν εισαγωγες εξατμίσεις κτλ ο αλγόριθμος δεν κάνει πλεον σωστή προσομοίωση.

Επίσης, κόντρα για 1000 μετρα,σημαίνει πολλά χαω και αν είναι ο ένας πίσω από τον άλλο, ο απο πίσω θα έχει τρομερό advantage στα πολλά λόγω μειωμένων αεροδυναμικών αντιστάσεων.

Edited by stef80
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.