Jump to content
kospasTSI12345

Πόσο καλά πιάνουν τα φρένα του Tsi140

Recommended Posts

βρε καρλος ποσα χιλιομετρα εχεις στο αμαξι σου και δεν εχεις ξανακουσει ηχο ABS???

12.000 χλμ.

Αλλα γενικα οδηγω χαλαρα, οποτε τωρα χρειαστηκε να τα ''ενεργοποιησω''.

Tο προηγουμενο αυτοκινητο μου δεν ειχε ABS... :D

Link to comment
Share on other sites

Έχει αλλάξει κάποιος τους δίσκους και αν ναι συγκεκριμένα σε ποιο συνεργείο; Γιατί δεν εμπιστεύομαι και πολύ τις αντιπροσωπείες. Νομίζω ότι θα βγω στο δρόμο μετά και θα μου κοπούν τα φρένα...

Link to comment
Share on other sites

calliper carrier για τα πίσω φρένα....παίζει!

Βρήκα κομπλέ Φ286 απο GTI αλλά δε ξέρω αν θέλει αλλαγή και το ''πιάτο'' πίσω απο το δίσκο.

Να πώ και μια τρελή ιδέα που μου πέρασε απο το μυαλό... :angry2: ?

Αν υπάρχει για GTI,γίνεται και R32 δηλαδή τα Φ310 αεριζόμενα hearts.gif ?

Αυτά ξέρω οτι δε θέλουν αλλαγή ''πιάτου''!

Τι θα γίνεται μετά με το τακάκι απο το μικρούτσικο ;) φρένο που υπάρχει πίσω...θα πατάει μόνο το μισό?

ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ?

Edited by Black badge project
Link to comment
Share on other sites

12.000 χλμ.

Αλλα γενικα οδηγω χαλαρα, οποτε τωρα χρειαστηκε να τα ''ενεργοποιησω''.

Tο προηγουμενο αυτοκινητο μου δεν ειχε ABS... ;)

Επισης οταν ενεργοποιειται το ΑΒS, το πενταλ του φρενου κλωτσαει...

Link to comment
Share on other sites

Σωστός.....

μια πολυ καλη λυση για φρενα ειναι απο audi a3 2.0 που ειναι ιδια με του gti αλλα μπορεις να τα βρεις πολυ φθηνοτερα απο του gti. ειναι δοκιμασμενα και δουλευουνε παρα πολυ καλα...!!!!

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε μερικά τακάκια για 312δίσκο. Τα εργοστασιακά είναι textar ?

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

calliper carrier part number - 1KO 615 125 C - τεμαχια 2 - τιμη 125¤.

brake disc ventilated 312x25 5x112 part number - 1KO 615 301 AA - τεμαχια 2 - τιμη 83¤.

Δηλαδή δυο τεμάχια δίσκοι 312x25 έχουν 83 ευρώ? Μήπως η τιμή είναι για μια δισκόπλακα? Επίσης γνωρίζει κανείς αν υπάρχει για πίσω calliper carrier ώστε να μην αλλάζουμε δαγκάνες και να βάζουμε 286 δίσκο?

Link to comment
Share on other sites

Ο καθενας εχει τα δικα του μετρα και σταθμα.Μην ξεχναμε οτι το αυτοκινητο ειναι βαρυ.Καποιος που εχει GTi μπορει να μας δωσει περισσοτερες πληροφοριες αλλα καθοτι εχει και ESP εκτως απο μεγαλυτερα φρενα σιγουρα ειναι ποιο αποτελεσματικο.

Πιστευω παντως οτι το ESP θα'πρεπε να ειναι στανταρντ οπως σε ολες τις χωρες τι EU -αν δεν κανω λαθος-

Εχω οδηγησει αυτοκινητο με Brake Assist και εχει μεγαλη διαφορα.Πιστευω οτι με το ΒΑ διορθωνεται το..."προβλημα"

εχω το GT .δεν εχω κανενα παραπονο απο τα γρενα.οποτε τα χρειαστηκα(αλλα τα χρειαστηκα,οχι σταματησα αποτομα για να δω τι παιζει) ηταν αψογα.

η αισθηση (γκουπ-γκουπ) δεν μου αρεσιε καθολου.

Και μια μικρή (και πεζή) παρατήρηση.

Όταν είναι να βάλετε μεγαλύτερα φρένα, λάβετε υπόψιν και την ρεζέρβα.

Γιατί μπορεί τα 312 να χωράνε σε 16άρα, αλλά με 15άρα ρεζέρβα (ή και ποιο μικρή αν είναι ανάγκης)

θα πρέπει να καλέσετε οδική αν πάθετε λάστιχο.

σωστος......

Link to comment
Share on other sites

σωστος......

Στην ανάγκη αν έχεις φρένα μπροστά κάνεις αλλαγή μια πίσω ρόδα εμπρός

και η ρεζέρβα πίσω.

Τώρα αν έχεις και πίσω φρένα... tongue.giftongue.gif

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

η δαγκανα gti kai Tsi ειναι ιδια δηλαδη ρε παιδια? μονο βαση και δισκους χρειαζομαστε???

Νομιζω ( δεν παιρνω και ορκο) και μεγαλυτερη ζαντα γιατι δεν χωρανε με τις 16αρες τις μαμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σας κρυβω πως στην αρχη με ειχαν τρομαξει τα φρενα του golf, μετα διαβασα και τη συζητηση εδω και απογοητευτηκα. Ομως τελικα ειναι θεμα συνηθειας απο το προηγουμενο αυτοκινητο (polo), μετα απο 10000χλμ πιστευω οτι το golfακι εχει παρα πολυ καλα φρενα, πολυ καλυτερα του polo '00 που οδηγουσα πριν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σας κρυβω πως στην αρχη με ειχαν τρομαξει τα φρενα του golf, μετα διαβασα και τη συζητηση εδω και απογοητευτηκα. Ομως τελικα ειναι θεμα συνηθειας απο το προηγουμενο αυτοκινητο (polo), μετα απο 10000χλμ πιστευω οτι το golfακι εχει παρα πολυ καλα φρενα, πολυ καλυτερα του polo '00 που οδηγουσα πριν.

Δύναμη έχει, αλλά την κρύβει η κατανομή της δύναμης στη διαδρομή του πεντάλ. Μέχρι τη μέση της διαδρομής το φρένο πιάνει αρκετά λίγο ενώ στο τελευταίο 25% της διαδρομής δυναμώνει πολύ απότομα.

Edited by Nismo
Link to comment
Share on other sites

Δύναμη έχει, αλλά την κρύβει η κατανομή της δύναμης στη διαδρομή του πεντάλ. Μέχρι τη μέση της διαδρομής το φρένο πιάνει αρκετά λίγο ενώ στο τελευταίο 25% της διαδρομής δυναμώνει πολύ απότομα.

+1000000

Link to comment
Share on other sites

οταν μιλαμε για δαγκανα εννουμε αυτο

xqzu3ibmsycqbbmp9zj4.jpg

και οχι αυτο

zww63nrgmz1wrdqta84c.jpg

αρα μιλαμε για το ιδιο πραγμα ;)

Καλά.... έχω λιώσει λέμε :angry2::angry2::angry2::angry2:;)new_lol.gif

Edited by Tallman
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.