Jump to content
auber002b

Golf Vs Auris

Recommended Posts

Ήθελα να απευθυνθώ κυρίως προς τους mod αυτού του φόρουμ. Με ποιά λογική κλειδώνετε το θέμα που άνοιξα εγώ σε σχέση με το Golf και Auris; Υπάρχει κανένας νόμος που να απαγορεύει τους ιδιοκτήτες άλλων αυτοκινήτων να ανοίγουν θέματα εδώ; Έβρισα κάποιον; Έκανα χαβαλέ, απλά για να ανοίξει η κουβέντα. Αποδείξτε με επιχειρήματα ότι έχω άδικο. Με το να το κλειδώνετε τι δείχνετε; Έλλειψη επιχειρημάτων; Πανικό; Φόβο;

Και τότε αυτό εδώ το θέμα γιατί το κρατάτε ανοικτό; Γιατί το άνοιξε ένας ιδιοκτήτης Golf; Προτείνω και αυτό να το αφήσετε βέβαια ανοικτό και να ανοίξετε ξανά το δικό μου.Ότι θέλετε πες τε το με επιχειρήματα.

Και κάτι προς τους ιδιοκτήτες golf: Αναρωτήθηκε κανένας σας τι σας προσφέρει η τουρμπίνα που έχετε και είστε τόσο περήφανοι; Έχετε ίδια κατανώλωση μ' μένα και λίγο καλύτερες επιδόσεις, που φυσικά δεν φαίνονται καθόλου στο δρόμο, αφού δεν υποστηρίζονται από το υπόλοιπο αυτοκίνητο, αλλά αντιθέτως σας περνάω σχετικά άνετα.

Θα ήθελα μία σοβαρή απάντηση σε σχέση με τα υποτιθέμενα πλεονεκτήματα της τουρμπίνας σε σχέση με την ατμόσφαιρα

Μπορείς αντί για τους Mod να απευθυνθείς απ'ευθείας σε εμένα που το κλείδωασ.

Δυστυχώς δεν μπορώ να αφιερώνω όλη μου την ζωή σε ένα φόρουμ όπως κάνουν διάφοροι άλλοι. Οπότε όταν κάπου επιβάλλεται να γίνει καθαριότητα προκειμένου να ηρεμήσουν τα πνεύματα και να σταματήσουν τα μπινελίκια και ειδικά όταν είναι αργά το βράδυ ε τότε το κλειδώνω μέχρις ότου να μπορέσω να ασχοληθώ. Ούτε φόβο ούτε πανικό εμφανίζουν αυτά, οπότε απλά μην βιάζεσαι να κρίνεις για να μην κριθείς.

Τέλος όσο με το κόλλημα με την τουρμπίνα, καλώς ή κακώς η τουρμπίνα δίνει μια αύξηση στην δύναμη με δυνατά ανοίγματα κλπ. αλλά σίγουρα φέρει και κάποια αρνητικά αποτελέσματα (π.χ. κατανάλωση) εγώ προσωπικά έχω ένα 6Ν που μου έχει πάει ο κούκος αηδόνι προκειμένου να το τουρμπίσω. Το έκανα εις γνώση μου, γνώριζα και όλα τα αρνητικά που θα ακολουθούσαν, έτσι και οι κάτοχοι των golf. Με την διαφορά ότι αυτοί έχουν εγγύηση και δεν τους νοιάζουν τόσο τα προβλήματα, πάντως έιναι συνειδητοποιημένοι πως αγοράζουν ένα τουρμπάτο αμάξι. Στον δρόμο πάντα η τουρμπίνα φαίνεται σαν διαφορές έναντι ενός αντίστοιχου ατμοσφαιρικού αυτοκινήτου (χωρίς να σημαίνει πως οι διαφορές είναι σε όλο το φάσμα υπέρ του τούρμπο).

Αυτά από εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω το μονο που εχω να προσθεσω ειναι οτι μονο κατι τετοια ζωντοβολα πανε κι αγοραζουν αυτα τα αγγουρις

, το επιπεδο τους ολοφανερο :)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν είναι ωραίο να υπάρχει τέτοια διαμάχη. Το θέμα αυτοκινήτου είναι, κατά πολύ μεγάλο ποσοστό, υποκειμενικό. Ειδικά όταν συγκρίνει κανείς αυτοκίνητα ίδιας κατηγορίας, πρέπει να καταγράψει τα + και τα -.

1) Σαν όνομα στη συνείδηση των οδηγών, η VW έχει καλύτερο όνομα από την TOYOTA. Και κακά τα ψέματα, το όνομα και το κύρος που σου δίνει σαν κάτοχο του αυτοκινήτου μετράει και εκεί η VW υπερτερεί.

2) Γενικότερη ποιότητα κατασκευής. Εκεί, επίσης, υπερτερεί η VW. Τα αμάξια της δείχνουν ποιοτικότερα, αν και τα τελευταία χρόνια σ' αυτό τον τομέα η TOYOTA έχει βελτιωθεί αρκετά.

3) Αξιοπιστία : Εδώ, λυπάμαι που θα το πω, αλλά το προβάδισμα της TOYOTA είναι αδιαμφισβήτητο. Από προσωπική εμπειρία, θα πω ότι βγάζουν προβλήματα, τα οποία όμως δεν είναι και τόσο τραγικά όσο γράφουν οι TOYOTάκηδες στα διάφορα fora για τα VW.

4) Κινητήρας - Επιδόσεις : Νομίζω ότι στις επιδόσεις υπερτερεί η VW (συγκρίνοντας τα 120Hp του Auris με τον turbo κινητήρα 122Hp Tsi της VW) αλλά όχι κατά πολύ. Η ισχύς είναι ισοδύναμη, όμως στην ροπή υπερτερεί κατά πολύ το Tsi. Και η ροπή είναι αυτή που μετράει, η οποία βγαίνει από τις 1500 rpm στο Tsi.

5) Κρατήματα, οδηγική αίσθηση : To Golf έχει από τα καλύτερα κρατήματα στην κατηγορία του. Πολύ στιβαρό αυτοκίνητο. Η πίσω ανάρτηση είναι ανεξάρτητη, πολλαπλών συνδέσμων, ότι καλύτερο δηλαδή για την κατηγορία του. Για το Auris δε γνωρίζω. Τα φρένα το GOLF χρειάζονται βελτίωση, καθώς και το τιμόνι.

Ανάλογα με ποια κριτήρια αγοράσει κανείς το αυτοκίνητό του πρέπει να ζυγίσει τα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου που μπανεις μεσα σε toyota ειναι ολα τοσο ψευτικα...μηριζουν πλαστικα...επισης ναι τα toyota παλια ηταν σκυλια!σκυλια οχι διαμαντια.τωρα ουτε αυτο ειναι γιατι αν θες να μαθεις μαλλον τουρκια φτιαχνεται το agouri σου.ειναι ενα μετριο αυτοκινητο απλα.δεν σ δινει τιποτα παραπανω.4 ροδες που σε μεταφερουν ειναι.τι να το κανω?(Που εχει και προβληματα)

και δεν ειναι μονο το αουρις ειναι ολα τα μοντελα....το yaris με ταμπορα ειναι πισω σε ολεςσ τις εκδοσεις.το πριτσους σου δινουν δωρο και μια μπαλαντεζα...το avensis πανακριβο.δυνατο μοντελο?παει το celica...οποτε εχει μηνει μια σειρα απο κουβαδες χωρις καμια ιδιαιτεροτητα.επισης σχεδον παντα στη ζωη οπως και στο αυτοκινητο καλος κακος.ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΠΑΙΡΝΕΙΣ.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο τελικά! Δεν έπρεπε να πέσω στο επίπεδό τους γι' αυτό και ζήτησα και με διέγραψαν από το σκατο-φόρουμ τους. -Toyota Corolla: Ναι, τώρα μπορούν και στρίβουν (και δεν κάνουν μούσκεμα τους πεζούς όπως στην διαφήμιση στην TV)

:):lol::o

Για πες μας τι σε έφταιξε στο φόρουμ μας; Που μιλούσατε ελεύθερα και δεν διαγράφονταν κανένας;

Link to comment
Share on other sites

Για να θέσουμε το θέμα στην πραγματική του διάσταση, μπορεί να μου απαντήσει κάποιος με AURIS.....

Γιατί είναι το AURIS καλύτερο από το KIA CEED??? και γιατί ο θείος μου ο συνταξιούχος να δώσει τα 3.000 ευρώ παραπάνω για να πάρει AURIS????

Link to comment
Share on other sites

Για να θέσουμε το θέμα στην πραγματική του διάσταση, μπορεί να μου απαντήσει κάποιος με AURIS.....

Γιατί είναι το AURIS καλύτερο από το KIA CEED??? και γιατί ο θείος μου ο συνταξιούχος να δώσει τα 3.000 ευρώ παραπάνω για να πάρει AURIS????

Ειναι απο ποιοτικοτερο ανακυκλωμενο χαρτι.... :)

Υ.Γ. Δεν εχω Auris αλλα ηθελα να πω τη γνωμη μου. :lol:

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Πρίν ξεκινήσω θα ήθελα να ζητήσω συγνώμη για το μέγεθος (size does matter) 

Βλάκες υπάρχουν παντού. Το ίδιο και άνθρωποι που κάνουν λάθος. Ειδοποιός διαφορά των παραπάνω δυο κατηγοριών είναι ότι οι βλάκες δεν μαθαίνουν από τα λάθη τους.

Το ότι μια φορά και έναν καιρό η VW έβγαζε ποιοτικά αυτοκίνητα δεν σημαίνει πως ισχύει και σήμερα. Το ότι η Toyota έβγαζε αυτοκίνητα που ήταν για μια ζωή (αθάνατη Corolla 20ετίας), δεν σημαίνει πως έτσι είναι τα πράγματα τώρα.

Το αυτοκίνητο στις μέρες μας έχει γίνει Lotto. Κανείς δεν μπορεί να σε βεβαιώσει 100% πως και το πιο αξιόπιστο να πάρεις δεν θα βγάλει προβλήματα. Κλασικό παράδειγμα δυο κολλητοί μου που πήραν Fiat Punto, με τον ένα να το σκίζει, να το πηγαίνει στο χωράφι, για μπάνιο, και τον άλλον να το προσέχει, γκαράζ κουκούλα κτλ. Αποτέλεσμα ο πρώτος να έχει πληρώσει ένα προφυλακτήρα από απροσεξία του, και ο δεύτερος να είναι κάθε μήνα στην αντιπροσωπεία από προβλήματα. Αυτά τα περιστατικά κατά τη γνώμη μου δεν μπορούν να χαρακτηρίσουν την αξιοπιστία του συγκεκριμένου μοντέλου καθώς θεωρώ πως είναι ακραία. Η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση.

Τι θέλω να πω; Ότι τα δεδομένα αλλάζουν μέρα με τη μέρα. Η συγκρίσεις και οι στατιστικές είναι κάτι εντελώς ασήμαντα αν βρίσκεσαι στα παραπάνω δυο ακραία περιστατικά.

Ας συνεχίσω όμως στην ανάλυση που ξεκίνησα.

Το παρελθόν. (ΣΣ όταν λέω παρελθόν και αναφέρομαι στο χώρο του αυτοκινήτου δεν εννοώ τα 2-3 τελευταία χρόνια, αλλά περίπου μια 5ετία και πριν).

Το παρελθόν όσο και να θέλουμε, δεν μπορούμε να το παραμερίσουμε. Ακόμα και στα δικαστήρια οι ποινές είναι ελαφρύτερες όταν ο ένοχος έχει "πρότερο έντιμο βίο". Το παρελθόν λοιπόν μας προκαταβάλει θετικά ή αρνητικά, πρέπει να το λαμβάνουμε υπόψη αλλά θεωρώ πως δεν πρέπει να παίζει κύριο ρόλο στις αποφάσεις μας. Το ότι το Golf4 ήταν το κορυφαίο της κατηγορίας του (ήταν; δεν γνωρίζω υποθετικά μιλάω) δεν σημαίνει πως θα είναι και το Golf6. Συνήθως ο άνθρωπος όταν είναι ευχαριστημένος από μια μάρκα δεν την αλλάζει. Πόσοι από εσάς αλλάζετε κάθε χρόνο κινητό τηλέφωνο και παίρνετε διαφορετική μάρκα κάθε φορά; Νομίζω ελάχιστες είναι οι περιπτώσεις αυτές. Όταν λοιπόν ένας άνθρωπος οδηγεί 15 χρόνια VW Golf και είναι ευχαριστημένος και έρχεται η ώρα να ψάξει για μεγαλύτερο όχημα δεν θα πάει στην Toyota, αλλά πρώτα θα πάει στην VW να δει το Passat. Αν ο συγκεκριμένος ήταν δυσαρεστημένος, δεν θα περίμενε 15 χρόνια για να το αλλάξει, αλλά θα το έδινε πολύ πιο γρήγορα για να πάρει κάτι άλλο. Τι θέλω να πω ακριβώς; Οι συγκρίσεις στο θέμα μας είναι όλες άκυρες. Είδα και στης Toyοta το forum αλλά και σε αυτό το forum συγκρίσεις του στυλ “οδηγούσα παλιά Toyοta και αγόρασα το καινούριο Golf και είναι πολύ καλύτερο”. Λογικό ρε φιλαράκι, και VW να οδηγούσες παλιότερα σίγουρα το Auris θα είναι καλύτερο. Συγκρίσεις λοιπόν δεν αποδέχομαι όταν περιλαμβάνουν το παρελθόν.

Το παρόν. (ΣΣ όταν λέω το παρόν εννοώ το σήμερα σε σχέση με τα τελευταία 2-3 χρόνια και περίπου 3-4 χρόνια μπροστά).

Το παρόν καθορίζει τις αποφάσεις μας. Το κύριο χαρακτηριστικό της απόφασης μας για ένα αυτοκίνητο που περιέχει το παρόν είναι τα χρήματα. Κανείς δεν κοιτάει πόσα χρήματα είχε διαθέσιμα για την αγορά ενός οχήματος πριν 5 χρόνια, και κανείς δεν κοιτάει (και δεν γνωρίζει) πόσα χρήματα θα έχει διαθέσιμα σε 5 χρόνια. Ο σημαντικότερος παράγοντας του σήμερα λοιπόν είναι το χρήμα. Πάντοτε κάνεις τις επιλογές σου με βάση τα διαθέσιμά σου χρήματα, και ακολουθούν όλα τα υπόλοιπα, όπως ομορφιά αξιοπιστία κτλ. Από τη στιγμή λοιπόν που έχεις λύσει το οικονομικό προχωράς στις διαθέσιμες επιλογές σου σύμφωνα με τις ανάγκες σου. Προσπαθείς λοιπόν να κάνεις την καλύτερη επιλογή με τα δεδομένα της στιγμής και μια όποια πρόβλεψη για το μέλλον μπορείς να κάνεις.

Το μέλλον. (ΣΣ Μια πενταετία και μετά)

Για το μέλλον ότι και να πει κανείς θα είναι απλά εικασίες. Κανείς δεν γνωρίζει, όλοι όμως κάνουμε μια πρόβλεψη και προσπαθούμε να τη συμπεριλάβουμε στις σημερινές μας αποφάσεις.

Το αυτοκίνητο.

Ο κινητήρας του. Όσο ασήμαντο και να το θεωρεί κανείς είναι η καρδιά του οχήματος. Δίχως αυτόν δεν πάει πουθενά. Το παρελθόν έχει δείξει ότι αν θες περισσότερες επιδόσεις πάς σε μεγαλύτερο κινητήρα. Το σήμερα έχει μια τάση προς οικολογικότερους κινητήρες, για αυτό και όλοι αναφέρουν ρύπους/κατανάλωση ενώ πριν μια 5ετία κανείς δεν ασχολούνταν με τους ρύπους. Το μέλλον δείχνει να γιγαντώνεται η αυτή τάση της οικολογικότερης προσέγγισης που έχει αρχίσει να δημιουργείται τώρα τελευταία.

Επιδόσεις, οδική συμπεριφορά, φρένα, αποστάσεις φρεναρίσματος, ασφάλεια κτλ, είναι μετρήσιμες ποσότητες τα έχουν μετρήσει κάποιοι ειδικοί, μπορείς να τα βρει κανείς πολύ εύκολα στο διαδίκτυο.

Η εμφάνιση. Η εμφάνιση είναι κάτι εντελώς υποκειμενικό. Ότι αρέσει σε εμένα δεν είναι απαραίτητο ότι θα αρέσει και στους άλλους. Το παρελθόν έχει δείξει ότι οι κλασσικές γραμμές “αντέχουν” καλύτερα στο χρόνο. Η κοινωνία μας επίσης έχει δείξει ότι είναι ταξική. Δηλαδή, κάτι άσχημο και κλασσικό, μετά από χρόνια ονομάζεται κλασσικό, ενώ κάτι όμορφο και σύγχρονο μετά από χρόνια ονομάζεται ντεμοντέ (όμορφο και ντεμοντέ).

Η ποιότητα. Η ποιότητα είναι η ικανοποίηση των απαιτήσεων του πελάτη και η συμμόρφωση με πρότυπα, προδιαγραφές και τη νομοθεσία. Η ποιότητα κατασκευής είναι οι μικρολεπτομέρειες που σε κάνουν να φέρεσαι θετικά η αποθετικά για ένα προϊόν (καλύτερα υλικά, καλύτερη συναρμολόγηση). Ό μόνος τρόπος λοιπόν για να μετρήσεις την ποιότητα ενός αυτοκινήτου σήμερα, εφόσον με τα πρότυπα και τη νομοθεσία είναι όλοι συμμορφωμένοι είναι από τις προδιαγραφές, που κάθε εταιρία έχει τις δικές της, και η ικανοποίηση των πελατών της. Αφού λοιπόν οι ακριβείς προδιαγραφές κατασκευής ενός οχήματος αποτελούν επτασφράγιστο μυστικό της κάθε αυτοκινητοβιομηχανίας, μπορούμε να στραφούμε στο παρελθόν της, όχι με απόλυτη βεβαιότητα όμως, μια και γνωρίζουμε πως μια αυτοκινητοβιομηχανία δεν μπορεί να αλλάζει προδιαγραφές από τη μια μέρα στην άλλη και ότι το πέρας του χρόνου είναι ο εχθρός της κακής ποιότητας. Όσον αφορά την ικανοποίηση του πελάτη εκεί το θέμα περιπλέκεται. Σύμφωνα με τις στατιστικές μελέτες, ένας ευχαριστημένος πελάτης θα ανακοινώσει τη γνώμη του εφόσον ερωτηθεί και κατά μέσο όρο σε 1 με 3 άτομα, και ένας δυσαρεστημένος πελάτης θα ανακοινώσει τη γνώμη του χωρίς να του ζητηθεί και σε 7 με 12 άτομα. Εδώ καταλαβαίνει κανείς ότι αν δεν πρόκειται για επιστημονική μελέτη ικανοποίησης που να γίνει για λογαριασμό της κατασκευάστριας εταιρίας με δεδομένα που αρχικά προέρχονται από αυτή, δεν υπάρχει περίπτωση να βγάλει κανείς άλλος άκρη.

Τα στάνταρ μου. Η ασφάλεια. Δεν θα αγόραζα αυτοκίνητο που δεν έχει τουλάχιστον 5 αστέρια στο EuroNCAP. Ο κινητήρας. Θέλω το όχημά μου από πλευράς κινητήρα να βρίσκεται μια κατηγορία σε δύναμη πιο πάνω από αυτά που αγοράζει η μάζα (κυρίως για ασφαλέστερες προσπεράσεις). Το μέλλον. Δεν θα αγόραζα ένα αυτοκίνητο που να μη με καλύπτει στο μέλλον 5θυρο, hatchback για κίνηση στην πόλη, οικολογικό (όσο γίνεται), νέο μοντέλο. Οικονομική συντήρηση (φτηνά σέρβις, χαμηλή κατανάλωση). Ποιότητα. Αξία μεταπώλησης.

Για να κάνω τα παραπάνω πιο συγκεκριμένα τα μετατρέπω σε αριθμούς. Κινητήρας μέχρι 1,4lt (χαμηλή κατανάλωση, οικολογικός), τουλάχιστον 120hp. Όχι υβριδικός γιατί δεν είναι ακόμα αρκετά δοκιμασμένη τεχνολογία κατά τη γνώμη μου.

Αμέσως οι μνηστήρες της κενής θέσης παρκαρίσματός μου περιορίστηκαν σε πολύ λίγους. Fiat Bravo, Seat Leon, VW Golf, Audi A3.

Ποιότητα:

Golf +

A3 ++

Leon –

Bravo –

Εμφάνιση:

Golf + (¶σχημο αλλά κλασσικό)

Α3 + (Μόνο το S3 θεωρώ όμορφο – αλλά το A3 είναι κλασσικό)

Leon

Bravo +

Κινητήρας:

Golf ++ (160hp)

A3 + (122hp)

Leon + (120hp)

Bravo ++ (150hp)

Αποτέλεσμα:

Κονταροχτυπήθηκε το Golf6 με το A3. Γιατί πήρα Golf; Με τα ίδια χρήματα αγόραζα την έκδοση Highline 160hp του Golf και το 122hp A3 “με το τασάκι”. Ό ισχυρότερος κινητήρας με το καλύτερο σε εξοπλισμό αμάξωμα σε συνδυασμό με το φρέσκο μοντέλο ήταν μεγαλύτερο δέλεαρ από την υψηλότερη ποιότητα και χαμηλότερη ιπποδύναμη ενός απερχόμενου μοντέλου (σε 2 χρόνια περίπου έρχεται το νέο A3).

Όπως έγραψα και πιο πάνω πάντα κάνουμε την αγορά που θεωρούμε καλύτερη με τα δεδομένα της στιγμής.

Το αποτέλεσμα είναι ένα. Έχω ένα αυτοκίνητο, που όπως λένε οι περισσότεροι είναι ποιοτικότερο του Auris. Είναι φτηνότερο στη συντήρηση (Auris service 30.000km = 160¤, Golf service 30.000km = 320¤, κατανάλωση Auris +1lt/100km άρα για 30.000km Auris +300km x 1¤ = +300¤). Είναι ισχυρότερο σε ίππους και ροπή, καθαρότερο και φιλικότερο προς το περιβάλλον. Ασφαλέστερο από όλα τα αυτοκίνητα που έχουν 2009 rating στο EuroNCAP, έχει στάνταρ το ESP και ηλεκτρονική προσομοίωση μπλοκέ διαφορικού EDL(Highline 160hp). Παρόλα αυτά είναι κατά πολύ ακριβότερο, που ίσως είναι και το μόνο του αρνητικό (δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα, έτσι;).

Τώρα αν βλέπω κανένα Aurista στο δρόμο που προσπαθεί να το παίξει Toyota F1 Team, δεν με απασχολεί καθόλου, κάνω άκρη για να περάσει και τον αφήνω να ανακαλύψει τα όρια του αυτοκινήτου του (στα πόσα km/h πάει ευθεία στη στροφή).

Είμαι ευχαριστημένος με την επιλογή μου, ποιότητα, δύναμη, λιγότερο κακό στο περιβάλλον, και αισθάνομαι όμορφα που έχω 160 αλογάκια στο πόδι μου και όμως «τρώνε» και «βρομίζουν» λιγότερο από τα 114 του Aurista. Όπως και ο Auristas από την άλλη χαίρεται που έδωσε 18.000¤ και όχι 23.000¤.

Κλείνοντας, γνωρίζω ότι το μέλλον είναι οι υβριδικοί κινητήρες, και ότι αυτά που λέω τώρα για τον TSI, μπορεί να τα λέω για τον υβριδικό του Prius. Όμως σε 5 χρόνια από τώρα κανείς δεν ξέρει τι θα γίνει. Όπως λοιπόν πριν μερικά χρόνια δεν θα έπαιρνα TSI (λόγω «παιδικών ασθενειών»), έτσι και τώρα δεν προσανατολίζομαι σε υβριδικό.

Έκανα την επιλογή και μόνο ο χρόνος μόνο θα δείξει αν έκανα λάθος η όχι. Το αν είμαι βλάκας ή απλά άνθρωπος που κάνει λάθος και μαθαίνει από τα λάθη του, αυτό θα το δείξει η επόμενη επιλογή μου.

Συγνώμη και πάλι για το μέγεθος και για τα όσα τυχόν λάθη (ορθογραφικα, συντακτικά) έκανα.

Link to comment
Share on other sites

Καλά το ότι είναι τούρμπο είναι το πρόβλημα και όχι ατμόσφαιρα? Οπότε όλα τα καλά ακριβά αυτοκίνητα που χρησιμοποιούν τούρμπο και πολλά ακόμα και 2 είναι πεταμένα λεφτά με αυτή την λογική.

Το golf είναι αυτοκίνητο που δεν έχει αντίπαλο, είτε είναι καλό είτε είναι κακό αυτό ή το αγαπάς ή το μισής και εδω μέσα το αγαπάμε εδω και 30 χρόνια τώρα, δεν μας την βάρεσε και είπαμε άντε ας πάρω ένα golf έτσι για αλλαγή. Όποιος έχει τσι το έχει κάνει εν γνώση του δεν το επέλεξε ο φίλος του όπως και το αουρις το επιλέξατε ης γνώση σας. Δεν υπάρχει καλύτερο και χειρότερο, ο καθένας επιλέγει αυτό που θέλει για τους λόγους του.

Προσωπικά το αουρις δεν μου αρέσει αλλά δεν είναι λόγος να το συγκρίνω με το τσι μου, το αφήνω για τα περιοδικά αυτά.

Τώρα ποσώς με ενδιαφέρει αν πάει 200000km δεν έχω σκοπό να μείνω με αυτό 20 χρόνια.

Για να καταλάβεις, βλέπεις έναν 50αρι να οδηγεί τσι και τον λες γρήγορο παππού, απ την άλλη βλέπεις έναν 50αρη να οδηγεί ένα αουρις, την τον λες? Ξαναλέω ότι δεν συγκρίνονται από καμία άποψη λόγο ότι είναι διαφορετικά αυτοκίνητα και απευθύνονται σε διαφορετικό αγοραστικό κοινό.

Καλά και πολλά χιλιόμετρα να κάνετε ότι κι αν οδηγείτε....

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας έχει τη γνώμη του και είναι σεβαστή. Καταρχήν για το θέμα ποιότητας κατασκευής και κύλισης δεν θα μπώ καν στον κόπο να αναφερθώ.

Όσον αφορά τους κινητήρες τα πράγματα είναι επίσης απλά: στην κατηγορία του Golf και του Auris, καλοί και άγιοι οι ατμοσφαιρικοί κινητήρες, αλλά είναι "λίγοι".

Το χαμόγελο του οδηγού έρχεται μόνο με έναν 1.8 20VT ή έναν TSI-TFSI. (και φυσικά TDI <_< )

Αυτές ήταν κινήσεις - ματ του VAG που ταρακούνησαν τον ανταγωνισμό..

Link to comment
Share on other sites

Μαγκες δεν νομιζω να υπαρχει συγκριση μεταξυ των δυο!

με τα 140 αλογακια μου,περναω απο πανω απο το αguris,με πιο ασφαλεια κ με πλαστικα του παμπριζ σε αριστη κατασταση,οχι στραβωμενα απο τον ηλιο...... <_<

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα παιδιά είναι πως οι εταιρείες δεν κοιτάζουν τι λέει ο καθένας από εμάς, αλλά πως θα πουλήσουν. Για αυτό το marketing κάνει κουμάντο και στα αυτοκίνητα. Βάση των πωλήσεων VW και TOYOTA είναι ισάξιες μάρκες. Το θέμα είναι σε ποια σημεία του αυτοκινήτου δίνει βάρος η εκάστοτε κατασκευάστρια. Η Toyota με τη στρατηγική της έχει αποδείξει ότι υπάρχει αγοραστικό κοινό για το προϊόν της και για αυτό το βγάζει έτσι. Τα αυτοκίνητά της είναι σύγχρονα, με καλά και ποιοτικά υλικά, τεχνολογικά προηγμένα, με την κληρονομιά της αξιοπιστίας να ακολουθεί το όνομά τους, με λίγα λόγια αυτό που θέλει κάποιος που έχει ανάγκη ένα καλό μεταφορικό μέσο. Όμως άλλος είναι ο καταναλωτής που θέλει μεταφορικό μέσο από αυτόν που θέλει "αυτοκίνητο" για να απολαμβάνει την οδήγηση. Δεν είναι τυχαίο που η toyota πια δεν βγάζει σπορ μοντέλα. Δε βγάζει γιατί δεν θα πουλούσαν τόσο στο κοινό το οποίο στοχεύει(δεν εννοώ τους απανταχού toyotaκηδες, αλλά το επιθυμητό target group της εταιρείας). Από την άλλη ζούμε στην Ελλάδα και αυτό και μόνο κάνει τη σύγκριση μεταξύ των αυτοκινήτων που εξετάζουμε λίγο άκυρη. Τα περισσότερα σύγχρονα αυτοκίνητα της κατηγορίας, κυκλοφορούν και αγοράζονται στην Ευρώπη με κινητήρα diesel, όπου εκεί τα πράγματα είναι διαφορετικά εντελώς. Ένα auris 2.2 με turbo και 180 αλογάκια θα είχε διαφορετική τύχη, ή ακόμα και ένα 1.4 με 90 πάλι τουρμπισμένους ίππους. Όμως, με τα δεδομένα της χώρας μας, οι υπερτροφοδοτούμενοι βενζινοκινητήρες πάντα θα έχουν πλεονέκτημα. Όπως και να το κάνουμε, πέρα από τη μέγιστη ιπποδύναμη που μπορεί να είναι παρόμοια μεταξύ tsi 122 και dvvti 124 η διαφορά στη ροπή είναι μεγάλη, πράγμα που πολύ απλά μεταφράζεται σε αρκετά μεγαλύτερη ιπποδύναμη στις χαμηλομεσαίες στροφές. Και εφόσον δε μας νοιάζουν οι κόντρες από στάση(που και εκεί υπάρχει διαφορά υπέρ του tsi, αν και μικρότερη), το ροπάτο αμάξι είναι σαφώς πιο ευκολοδήγητο. Από εκεί και πέρα αναμφίβολα το auris είναι ένα πάρα πολύ καλό αυτοκίνητο. Αν διαφωνείτε, τότε δεχτείτε πως έστω είναι αρκετά βελτιωμένο σε σχέση με τα παλιότερα ιαπωνικά. Αν όμως στα συγκριτικά τεστ με όλα τα μικρομεσαία, λαμβάνοντας υπόψιν την απόδοση σε όλους τους τομείς, όλοι βγάζουν σαν βασιλιά της κατηγορίας το Golf 5, τότε εφόσον το Auris δεν έχει υποστεί καμία ριζική αλλαγή από τότε δεν είναι λογικό το Golf 6 που είναι έστω και ελάχιστα βελτιωμένο από το 5 να είναι λίγο καλύτερο αυτοκίνητο συνολικά?

Link to comment
Share on other sites

Δεν αξίζει να γράφουμε σελίδες αναλύσεων για το αν το Auris είναι καλό ή κακό αυτοκίνητο. Αν θέλουμε να είμαστε αντικειμενικοί, πρέπει να ομολογήσουμε πως είναι το καλύτερο. Από τα σκατένια εννοείται.

Εγώ πάντως δε θα αγόραζα ποτέ αυτοκίνητο που μοιάζει με Pokemon, που εν έτει 2009 δεν έχει καμία ουσιαστική καινοτομία να προσφέρει, που προέρχεται από μια χώρα η οποία δεν έχει ανακαλύψει ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ όσον αφορά την αυτοκίνηση και η οποία φημίζεται μόνο για τα ηλεκτρονικά της, το σούσι και κάτι ταινίες με πρωταγωνιστές Power Rangers, ninja και Godzilla. Ξέχασα και τα manga cartoons, ξέρετε, αυτά με τα μεγάλα εκφραστικά μάτια:

Candy_c.jpg

Αν αυτό λοιπόν ήταν forum με αντικείμενο ηλεκτρικές συσκευές τότε ναι, θα συμφωνούσα κι εγώ πως οι Kuro είναι οι καλύτερες τηλεοράσεις στον κόσμο, η Sony είναι πρωτοπόρος εταιρεία γιατι ανακάλυψε το CD και το Blue Ray, το PS3 είναι η καλύτερη παιχνιδομηχανή και τα γιαπωνέζικα μαχαίρια Shogun που διαφημίζουν κάτι ξεκωλιάρες στο ΤΗΛΕΑΣΤΥ το βράδυ κόβουν το αγγουράκι πολύ καλύτερα από τα ελβετικά WMF που πήρα από τη λίστα γάμου της 'Παρουσίασης'.

Εδώ όμως δε μιλάμε για τηλεοράσεις, BD players, σκούπες και αποχυμωτές γαμώ την Candy-Candy μου μέσα. Εδώ μιλάμε για αυτοκίνητα. Και όταν μιλάμε για αυτοκίνητα, υπάρχουν δύο κατηγορίες: α) Τα Γερμανικά και β) όλα τα υπόλοιπα. Ακούγεται αφοριστικό, κομπλεξικό, φασιστικό αλλά έτσι είναι, λυπάμαι. Και αν κάποιοι με Auris δε μπορούν να το αντιληφθούν αυτό ας αφαιρέσουν τον αισθήρα λ της Denso από τον πισινό τους μπας και δουν τα πράγματα πιο καθαρά.

Θα διαφωνήσω επίσης στην άποψη ότι το μέλλον ανήκει στα υβρυδικά αυτοκίνητα. Το μόνο μέλλον που τους ανήκει είναι το watermelon. Αν ηθελα αυτοκίνητο με μπαταρίες γαμώ το φελέκι μου θα έμπαινα στον Καλφάκη και θα αγόραζα ενα τηλεκατευθυνόμενο Tamiya. Τόσο καιρό μου τα έχουν κάνει zeppelin κάτι μαλακοκάβληδες που ακούν υβρυδικό και κάνουν λες και ανακάλυψαν το φάρμακο της φαλάκρας. Κάτι σκιτζίδες που δεν ανακυκλώνουν ούτε κεσεδάκι από γιαούρτι αλλά γουστάρουν υβρυδικό γιατι δεν πληρώνουν τέλη κυκλοφορίας. Κάτι ζωντόβολα που θεωρούν ότι κάνουν χάρη στον πλανήτη και γι' αυτό πρέπει ν' ανταμειφθούν στη μετά θάνατον ζωή, λες κι όλοι εμείς οι υπόλοιποι με τα τουρμπάτα πουλάμε δονητές σε καλόγριες.

Σιγά τη γαμωανακάλυψη των σχιστομούρηδων μη χέσω! Δηλαδή πρέπει να σε λένε Σουγαμότο Κολαράκι για να σκεφτείς να βάλεις μια μπαταρία και εναν ηλεκτροκινητήρα παράλληλα με εναν 1300άρη συμβατικό σε μια από τις εμετικές κάσες που παράγει η βρωμοεταιρεία σου? Και πόσο οικολογικό είναι εν τέλει ενα υβρυδικό 3500 και 4000 κυβικών σαν τα Lexus που πρώτοι και καλύτεροι οι βουλευτές μας έτρεξαν να αγοράσουν? Η απάντηση είναι απλή: Ένα RΧ-400h είναι λίγο πιο οικολογικό από μια 3λιτρη X5 αλλά έχει επιδόσεις κοντά στην 4.4. Και πως να μην έχει αφού ζυγίζει τα μισά. Και πως να μη ζυγίζει τα μισά όταν δεν έχει διαφορικά και άξονες αλλά δυο μοτεράκια στις πίσω ρόδες με μισή κουλούρα καλώδιο μέχρι τη μπαταρία. Και γαμώ τις τετρακινήσεις. Μπράβο. Χέστηκα πάνω μου μιλάμε. Εύγε! Αν ήταν έτσι, τι το χρειαζόμασταν το Apollo 11, να βάζαμε κι ενα πυροτέχνημα στον κώλο του Νηλ ¶ρμστρονγκ μπας κι έφτανε έτσι στη Σελήνη.

Πριν κάποιος απ' όλους αυτούς μου αναφέρει το εμετικό Pritsus να πω πως υπάρχουν κινητήρες diesel εξίσου οικονομικοί αν όχι οικονομικότεροι σε μεγαλύτερα, ασφαλέστερα, βαρύτερα και ομορφότερα αυτοκίνητα (π.χ. τεχνολογία Bluetec). Αλήθεια, οι μπαταρίες του Pritsus πόσο οικολογικές είναι στην κατασκευή και ανακύκλωσή τους? Και σε ποιο χρονικό διάστημα θα κάνει κανείς απόσβεση του Pritsus που ακριβοπλήρωσε, χρονικό διάστημα στο οποίο θα είναι καταδικασμένος να οδηγεί αυτή τη βάρκα μόνο και μόνο γιατι δεν ήθελε να πληρώνει τέλη?

Αν θέλετε να δείτε το μέλλον, δείτε τους κινητήρες H2 που εξελλίσει η BMW, ή τον εκπληκτικό Diesotto της Mercedes. Εκεί που κάποιοι κάνουν πραγματική έρευνα και δεν ξύνουν τα απαυτά τους με chopsticks. Εκεί όπου γεννήθηκαν όλες οι μεγάλες ανακαλύψεις στον τομέα της αυτοκίνησης, από ανθρώπους που κατεβάζουν ιδέες και τις υλοποιούν και όχι από εικονικούς τουρίστες-κατασκόπους με φωτογραφικές μηχανές που το παίζουν μέλη της GREEN-PEACE. Ειδικά γι' αυτούς τους τελευταίους πρέπει να ιδρύσουμε μια GREEN-PISS και να τους κάνουμε επίτιμα μέλη.

Edited by S8N
Link to comment
Share on other sites

Πω ρε μάγκα, απολαμβάνω να διαβάζω αυτά που γράφεις...

Link to comment
Share on other sites

ρεσιταλ!ενας βιρτουοζος του γραπτου λογου!εχεις απιστευτη ΄΄πενα΄΄ φιλε μου!ανοιξε ενα fan club στο facebook να γραφτω τωρα! :o:lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μπα, ενας μακάκας και μισός είμαι κι εγώ που τη μια βρίζω τους Γερμανούς και την άλλη τους αποθεώνω.

Για να μην είμαι εντελώς αφοριστικός, όντας πολιτικός μηχανικός, παρέβλεψα να αναγνωρίσω πως οι Ιάπωνες είναι πρωτοπόροι σε θέματα αντισεισμικής τεχνολογίας...

... ίσως όμως γιατι στη Γερμανία δεν έχουν σεισμούς ώστε να κάτσουν ν' αναπτύξουν τέτοια τεχνολογία! (όχι, σιγά μη τους τη χάριζα).

Πίσω στο θέμα με το kAtURIS τώρα.

Link to comment
Share on other sites

και πάνω σε αυτό που είπε ο φίλος s8n για bluetec , μην ξεχνάμε το Volkswagen Bluesport roadster

μιλάμε για diesel 180 ίππων με μόλις 4,5 λ/100χλμ κατανάλωση !

και πάνω απ' όλα εξωτερικά όχι ένας ακόμα κουβάς αλλά :

http://www.motorauthority.com/sporty-volks...in-detroit.html

Link to comment
Share on other sites

αδερφε respect στο προσωπο σου.....

του ερειξα εκτυπωση κ το διαβαζω με την ησυχια μου......χαχα...ολα τα λεφτα

Δεν αξίζει να γράφουμε σελίδες αναλύσεων για το αν το Auris είναι καλό ή κακό αυτοκίνητο. Αν θέλουμε να είμαστε αντικειμενικοί, πρέπει να ομολογήσουμε πως είναι το καλύτερο. Από τα σκατένια εννοείται.

Εγώ πάντως δε θα αγόραζα ποτέ αυτοκίνητο που μοιάζει με Pokemon, που εν έτει 2009 δεν έχει καμία ουσιαστική καινοτομία να προσφέρει, που προέρχεται από μια χώρα η οποία δεν έχει ανακαλύψει ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ όσον αφορά την αυτοκίνηση και η οποία φημίζεται μόνο για τα ηλεκτρονικά της, το σούσι και κάτι ταινίες με πρωταγωνιστές Power Rangers, ninja και Godzilla. Ξέχασα και τα manga cartoons, ξέρετε, αυτά με τα μεγάλα εκφραστικά μάτια:

Candy_c.jpg

Αν αυτό λοιπόν ήταν forum με αντικείμενο ηλεκτρικές συσκευές τότε ναι, θα συμφωνούσα κι εγώ πως οι Kuro είναι οι καλύτερες τηλεοράσεις στον κόσμο, η Sony είναι πρωτοπόρος εταιρεία γιατι ανακάλυψε το CD και το Blue Ray, το PS3 είναι η καλύτερη παιχνιδομηχανή και τα γιαπωνέζικα μαχαίρια Shogun που διαφημίζουν κάτι ξεκωλιάρες στο ΤΗΛΕΑΣΤΥ το βράδυ κόβουν το αγγουράκι πολύ καλύτερα από τα ελβετικά WMF που πήρα από τη λίστα γάμου της 'Παρουσίασης'.

Εδώ όμως δε μιλάμε για τηλεοράσεις, BD players, σκούπες και αποχυμωτές γαμώ την Candy-Candy μου μέσα. Εδώ μιλάμε για αυτοκίνητα. Και όταν μιλάμε για αυτοκίνητα, υπάρχουν δύο κατηγορίες: α) Τα Γερμανικά και β) όλα τα υπόλοιπα. Ακούγεται αφοριστικό, κομπλεξικό, φασιστικό αλλά έτσι είναι, λυπάμαι. Και αν κάποιοι με Auris δε μπορούν να το αντιληφθούν αυτό ας αφαιρέσουν τον αισθήρα λ της Denso από τον πισινό τους μπας και δουν τα πράγματα πιο καθαρά.

Θα διαφωνήσω επίσης στην άποψη ότι το μέλλον ανήκει στα υβρυδικά αυτοκίνητα. Το μόνο μέλλον που τους ανήκει είναι το watermelon. Αν ηθελα αυτοκίνητο με μπαταρίες γαμώ το φελέκι μου θα έμπαινα στον Καλφάκη και θα αγόραζα ενα τηλεκατευθυνόμενο Tamiya. Τόσο καιρό μου τα έχουν κάνει zeppelin κάτι μαλακοκάβληδες που ακούν υβρυδικό και κάνουν λες και ανακάλυψαν το φάρμακο της φαλάκρας. Κάτι σκιτζίδες που δεν ανακυκλώνουν ούτε κεσεδάκι από γιαούρτι αλλά γουστάρουν υβρυδικό γιατι δεν πληρώνουν τέλη κυκλοφορίας. Κάτι ζωντόβολα που θεωρούν ότι κάνουν χάρη στον πλανήτη και γι' αυτό πρέπει ν' ανταμειφθούν στη μετά θάνατον ζωή, λες κι όλοι εμείς οι υπόλοιποι με τα τουρμπάτα πουλάμε δονητές σε καλόγριες.

Σιγά τη γαμωανακάλυψη των σχιστομούρηδων μη χέσω! Δηλαδή πρέπει να σε λένε Σουγαμότο Κολαράκι για να σκεφτείς να βάλεις μια μπαταρία και εναν ηλεκτροκινητήρα παράλληλα με εναν 1300άρη συμβατικό σε μια από τις εμετικές κάσες που παράγει η βρωμοεταιρεία σου? Και πόσο οικολογικό είναι εν τέλει ενα υβρυδικό 3500 και 4000 κυβικών σαν τα Lexus που πρώτοι και καλύτεροι οι βουλευτές μας έτρεξαν να αγοράσουν? Η απάντηση είναι απλή: Ένα RΧ-400h είναι λίγο πιο οικολογικό από μια 3λιτρη X5 αλλά έχει επιδόσεις κοντά στην 4.4. Και πως να μην έχει αφού ζυγίζει τα μισά. Και πως να μη ζυγίζει τα μισά όταν δεν έχει διαφορικά και άξονες αλλά δυο μοτεράκια στις πίσω ρόδες με μισή κουλούρα καλώδιο μέχρι τη μπαταρία. Και γαμώ τις τετρακινήσεις. Μπράβο. Χέστηκα πάνω μου μιλάμε. Εύγε! Αν ήταν έτσι, τι το χρειαζόμασταν το Apollo 11, να βάζαμε κι ενα πυροτέχνημα στον κώλο του Νηλ ¶ρμστρονγκ μπας κι έφτανε έτσι στη Σελήνη.

Πριν κάποιος απ' όλους αυτούς μου αναφέρει το εμετικό Pritsus να πω πως υπάρχουν κινητήρες diesel εξίσου οικονομικοί αν όχι οικονομικότεροι σε μεγαλύτερα, ασφαλέστερα, βαρύτερα και ομορφότερα αυτοκίνητα (π.χ. τεχνολογία Bluetec). Αλήθεια, οι μπαταρίες του Pritsus πόσο οικολογικές είναι στην κατασκευή και ανακύκλωσή τους? Και σε ποιο χρονικό διάστημα θα κάνει κανείς απόσβεση του Pritsus που ακριβοπλήρωσε, χρονικό διάστημα στο οποίο θα είναι καταδικασμένος να οδηγεί αυτή τη βάρκα μόνο και μόνο γιατι δεν ήθελε να πληρώνει τέλη?

Αν θέλετε να δείτε το μέλλον, δείτε τους κινητήρες H2 που εξελλίσει η BMW, ή τον εκπληκτικό Diesotto της Mercedes. Εκεί που κάποιοι κάνουν πραγματική έρευνα και δεν ξύνουν τα απαυτά τους με chopsticks. Εκεί όπου γεννήθηκαν όλες οι μεγάλες ανακαλύψεις στον τομέα της αυτοκίνησης, από ανθρώπους που κατεβάζουν ιδέες και τις υλοποιούν και όχι από εικονικούς τουρίστες-κατασκόπους με φωτογραφικές μηχανές που το παίζουν μέλη της GREEN-PEACE. Ειδικά γι' αυτούς τους τελευταίους πρέπει να ιδρύσουμε μια GREEN-PISS και να τους κάνουμε επίτιμα μέλη.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.