Jump to content
panos18

Golf 5/6/7 - Ποιο Προγραμμα Φορατε Σε Tsi ?

Καταγραφή των προγραμμάτων στα TSI  

251 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

τι γνωμες εχετε για την xxelixis και για τιν unitronic? απο ασφαλεια απο ιπποδιναμεις και απο τιμες?

Link to comment
Share on other sites

Ολοι οι σοβαροι το κανουν.

Οι υπόλοιποι σοβαροί δεν μου έδειναν απάντηση. Μπορεί να ήθελαν να χρεώσουν απλώς εργασία. Η ΜΤΜ μου εγγυήθηκε και προτιμήθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το 6αρι απο αρχές 2009 (απο τα πρωτα που ήρθαν ελλαδα) . Εχω προγραμμα PowerLogic και έχω κάνει 11000χλμ και δεν εχω κανενα προβλημα . Ηθελα να επιβεβαιωσω αυτο που λεει ένας φιλος παραπάνω ότι καιει λιγότερο στις χαμηλές στροφές με το πρόγραμμα .

Επίσης ....πιστευω ότι εαν έχεις πρόγραμμα δεν χρείαζετε να κανεις αναβάθμιση (για προστασία του μοτερ οπως το παρουσιάζουν οι αντιπροσωπίες ) γιατί ήδη έχεις νεες δικλίδες ασφαλειας απο το πρόγραμμα (πλούσιο μειγμα κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Ολοι οι σοβαροι το κανουν.

+1

Επιπλέον ορισμένοι σου δίνουν το δικαίωμα να το "πουλήσεις" ή να το "μεταβιβάσεις" σε άλλο αμάξι.

Link to comment
Share on other sites

καποια εμπειρια κανεις απο chiptronic?

http://www.chiptronic.gr/

Σε αυτή την εταιρεία έχω βάλει εγώ πρόγραμμα και εισαγωγή , σε GTI 2.0T εδω και 2 χρόνια και ειμαι ευχαριστημένος απο την απόδοση και την λειτουργία , τα παιδιά τής chiptronic είναι πολύ εξυπηρετικά :)

Link to comment
Share on other sites

Μου είπε ότι με την απόδειξη έχω δύο χρόνια εγγύηση για εγκέφαλο – κινητήρα.

Το πιο σημαντικό όμως ήταν ότι αν για κάποιο λόγο η vw κάνει ξανά update μπορώ free να πάω και να περάσω ξανά το πρόγραμμα, κάτι που οι υπόλοιποι δεν το έλεγαν με βεβαιότητα.

Να φανταστω η εγγυηση ειναι extra? K αν ναι ποσο σου πηγε συνολο?

Link to comment
Share on other sites

Βασικα καλο θα ηταν να ξερουμε αν η αποδειξη γραφει περι εγγυησης και οχι να ειναι στο μιλητο.

Αν ειναι στο μιλητο τοτε δεν μπορουμε να μιλαμε για γραπτη εγγυηση που πραγματικα δεσμευει με οτι λεει την εταιρια.

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΕΜΕΝΑ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΕΙΝΑΙ 8/2010..2 ΜΗΝΩΝ ΔΗΛΑΔΗ Κ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΕΙ Κ ΝΑ ΑΝΟΙΧΤΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑσω ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Η ΝΑ ΒΑΛΩ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ!ΜΟΥ ΤΟ ΠΑΝ ΣΕ 2-3 ΕΤΑΙΡΙΕΣ(CHIPTRONIC-UNITRONIC),ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΤΙ?GOLF 160 ΕΧΩ

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΕΜΕΝΑ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΕΙΝΑΙ 8/2010..2 ΜΗΝΩΝ ΔΗΛΑΔΗ Κ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΕΙ Κ ΝΑ ΑΝΟΙΧΤΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑσω ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Η ΝΑ ΒΑΛΩ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ!ΜΟΥ ΤΟ ΠΑΝ ΣΕ 2-3 ΕΤΑΙΡΙΕΣ(CHIPTRONIC-UNITRONIC),ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΤΙ?GOLF 160 ΕΧΩ

εγω πάντως τον Απρίλιο του 2009 που εβαλα πρόγραμμα (PowerLogic) σε TSI 160

μου το έβαλαν σειριακά . ΔΕΝ μου ανοιξαν κανένα εγκέφαλο (δεν θα το έκανα αν χρειαζόταν ανοιγμα).

Aν θέλεις τηλεφωνο απλά για να το επιβεβαιώσεις μπορώ να σου στείλω με ΠΜ .(και ειναι και γνώστες και πολυ καλά παιδιά)

Link to comment
Share on other sites

@Kokobill

ΠΑΙΔΙΑ ΕΜΕΝΑ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΕΙΝΑΙ 8/2010

Από τα μοντέλα του 2010 οι εγκέφαλοι θα έχουν ασφάλεια τύπου 6ης γενιάς που σε περίπτωση διαβάσεις το λογισμικό του εργοστάσιου θα κλειδώνει , και ο εγκέφαλος θα καταστρέφετε , δεν θα έχεις την δυνατότητα να καταλάβεις άμα έχει γενιά 6 ,, και θα πρέπει να ρισκάρεις ,, επίσης ξέρω ότι θα κατασκευαστή μηχάνημα που θα μπορέσει να περάσει αρχεία τύπου btm – cmc , αλλά θα είναι πανάκριβο και θα χορηγηθεί σε ελάχιστους βελτιωτικούς οίκους . που εκπροσωπούν τις εταιρίες με λογισμικά βελτιώσεις ,,,όχι copy paste

Edited by midkin
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΕΜΕΝΑ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΕΙΝΑΙ 8/2010..2 ΜΗΝΩΝ ΔΗΛΑΔΗ Κ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΕΙ Κ ΝΑ ΑΝΟΙΧΤΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑσω ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Η ΝΑ ΒΑΛΩ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ!ΜΟΥ ΤΟ ΠΑΝ ΣΕ 2-3 ΕΤΑΙΡΙΕΣ(CHIPTRONIC-UNITRONIC),ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΤΙ?GOLF 160 ΕΧΩ

Μάλλον έχει "κλειδωμένο" εγκέφαλο. Μπορείς να διαβάσεις το παρακάτω topic :

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=39139

Link to comment
Share on other sites

μιλησα με ε-tuners k μου ειπα πως δεν τον βγαζει κατηολου το περναει κανονικα απο οβd.εχει λεει τα "καταλληλα εργαλεια"!ψιλο αγχωνομαι..

Edited by Speedy
ΚΕΦΑΛΑΙΑ
Link to comment
Share on other sites

Βασικα καλο θα ηταν να ξερουμε αν η αποδειξη γραφει περι εγγυησης και οχι να ειναι στο μιλητο.

Αν ειναι στο μιλητο τοτε δεν μπορουμε να μιλαμε για γραπτη εγγυηση που πραγματικα δεσμευει με οτι λεει την εταιρια.

Στο κάτω μέρος της απόδειξης γράφει ξεκάθαρα τον χρόνο και τους όρους της εγγύησης. Στο χώρο του αυτοκινήτου μεγάλες εταιρίες και εγγυήσεις στο μιλητό δεν υπάρχουν. Και στο πρόγραμμα και στα φιμέ και στα ηχοσυστήματα που βάζω κατά περιόδους μου δίνουν χαρτιά εγγύησης ή οι αποδείξεις στο κάτω μέρος γράφουν χρόνο και όρους.

Γι’ αυτό και επιμένω όποιος ενδιαφέρεται να πάει ο ίδιος να ρωτήσει αυτά που θέλει και να μην πάει μόνο σε μία εταιρία.

ΥΓ. Για ένα άλλο φιλαράκι που ρωτάει η εγγύηση ήταν μέσα στη τιμή.

Edited by herlam
Link to comment
Share on other sites

Τα περι εγγυήσεων και καλύψεων έχουν συζητηθει πολλές φορές.

Παρότι το θέμα δεν ανήκει στην παρούσα συζήτηση, αξίζει να σημειωθεί ότι δεν υπάρχουν ασφαλιστικές εταιρείες

στην Ελλάδα που να προσφέρουν κάλυψη σε ζημιά κινητήρα λόγω προγράμματος.

Με απλά λόγια καμία εταιρεία, εγχώρια ή ξένη, δεν παρέχει εγγύηση στο αυτοκίνητο ή στον κινητήρα.

Γιατί δεν υπάρχει φορέας που να αποζημιώσει τον ιδιοκτήτη, όπως γίνεται στην Γερμανία, σε περίπτωση που

ο ιδιοκτήτης πληρώσει την χρηματική διαφορά για να το συμπεριλάβει στο πρόγραμμα.

Οι Ελληνικές εγγυήσεις αφορούν μόνο τον εγκέφαλο κινητήρα και αποζημιώσεις σε περίπτωση προβλήματος

γίνονται από τις ίδιες τις εταιρείες. Οι ξένες εγγυήσεις δεν ισχύουν στην Ελλάδα γιατί υπάρχει νομοθετικό κενό

και αδιαφορία από τις αρμόδιες εταιρείες επί του θέματος.

Όλα αυτά γίνονται επειδή το πρόγραμμα δεν είναι μια καρέκλα, ένα κατσαβίδι, μια πιπίλα ή μια κατσαρόλα.

Είναι κάτι πολύ πιο σύνθετο.

Edited by salex
Link to comment
Share on other sites

Και τα 1.200 ευρώ που κοστίζει ο εγκέφαλος δεν είναι λίγα εφόσον τα καλύπτει κάποια εταιρεία..

...και τελευταία έχουν βγάλει εγκέφαλο και μαμά EOS & MK5 GT γνωστών και δεν είναι και λίγα τα 1.200.

Και ειδικά ο φίλος με το EOS που έχει μόλις 18.000χλμ έτρεξε, έκραξε αντιπροσωπείες, κεντρικό εισαγωγέα κλπ αλλά άκρη δεν βρήκε.

Αν λοιπόν μία ΜΤΜ π.χ. έρχεται και δίνει 3ετή ή 5ετή εγγύηση για τον εγκέφαλο, στην ουσία υπερκαλύπτει και τον ίδιο τον εισαγωγέα στον πελάτη της και για αυτό και μόνο, όσο μικρό ή μεγάλο είναι έχει αναμφισβήτητα ένα point.

Link to comment
Share on other sites

Eγω παντως απο την Revo που εχω τωρα δεν βλεπω στα χαρτια μου καμμια εγγυηση, εκτος και αν ειναι καπου η την εχω χασει.

η revo εχει 2 χρονια εγκεφαλο

Link to comment
Share on other sites

η revo εχει 2 χρονια εγκεφαλο

Γραπτός ή μιλητό όπως αναφέρει σε προηγούμενα post ο συναγωνιστής kirra. Γι’ αυτό και λέω ότι ο καθένας πρέπει να μην παρασύρεται από διάφορα post και θα πρέπει να πηγαίνει παντού και να ρωτά τα πάντα, όσο κουραστικό και χρονοβόρο αν είναι. εγώ προσωπικά πήγα σε 6 διαφορετικές εταιρίες μέχρι να καταλήξω στην ΜΤΜ.

Link to comment
Share on other sites

Γραπτός ή μιλητό όπως αναφέρει σε προηγούμενα post ο συναγωνιστής kirra. ΓιΆ αυτό και λέω ότι ο καθένας πρέπει να μην παρασύρεται από διάφορα post και θα πρέπει να πηγαίνει παντού και να ρωτά τα πάντα, όσο κουραστικό και χρονοβόρο αν είναι. εγώ προσωπικά πήγα σε 6 διαφορετικές εταιρίες μέχρι να καταλήξω στην ΜΤΜ.

γραπτώς-στο χαρτί που φαίνεται η αναβάθμισή με flash no ,στοιχεια αυτοκινητου ,ημερομηνια κλπ αναφέρεται και η εγγύηση για τον εγκεφάλο.

Link to comment
Share on other sites

\ρε παιδια σορυ για την ακυρη ερωτηση..αλλα ποση πιεση αντεχει η τουρμπινα μας κ ποσο δουλευει "μαμα"!εχω κλεισει προς overload κ μου παν περιπου 1.5bar overboost k μου φαινονται πολλα?αντεχει?για 95αρα βενζινη μιλησα με τα παιδια στα σπατα κ μου πα περιπου 195 αλογα!ειναι ασφαλες ως εκει?παρακαλω ασ απαντησει καποιοσ που ειδη αναβαθμισει τοgolfaki του!!!

Edited by I.KAL
Link to comment
Share on other sites

\ρε παιδια σορυ για την ακυρη ερωτηση..αλλα ποση πιεση αντεχει η τουρμπινα μας κ ποσο δουλευει "μαμα"!εχω κλεισει προς overload κ μου παν περιπου 1.5bar overboost k μου φαινονται πολλα?αντεχει?για 95αρα βενζινη μιλησα με τα παιδια στα σπατα κ μου πα περιπου 195 αλογα!ειναι ασφαλες ως εκει?παρακαλω ασ απαντησει καποιοσ που ειδη αναβαθμισει τοgolfaki του!!!

Πάντως μέχρι τα 1.9 με 1.95 που δουλεύει του Αποστόλη δεν υπάρχει πρόβλημα.

Σημασία δεν έχει τόσο το over όσο το σταθερό.

Link to comment
Share on other sites

\ρε παιδια σορυ για την ακυρη ερωτηση..αλλα ποση πιεση αντεχει η τουρμπινα μας κ ποσο δουλευει "μαμα"!εχω κλεισει προς overload κ μου παν περιπου 1.5bar overboost k μου φαινονται πολλα?αντεχει?για 95αρα βενζινη μιλησα με τα παιδια στα σπατα κ μου πα περιπου 195 αλογα!ειναι ασφαλες ως εκει?παρακαλω ασ απαντησει καποιοσ που ειδη αναβαθμισει τοgolfaki του!!!

http://www.etuners.gr/index.php?s=13&t=224 , eco tuning με 95oct καυσιμο .

Με 95αρα βενζινη καλο ειναι η πιεση να μην ξεπερναει το 1,4-1,45bar .

η πιεση σε εργοστασιακη κατασταση ξεπερναει σε over το 1.2bar , αλλα η σταθερη ειναι μικρη ( < 0.5bar ) .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.