Jump to content
STEFANOS M

Tsi / Gt Προγραμματα (tuning)... ποιος εχει ποιο....

Recommended Posts

Να και ένα ευχάριστο 265ps πολύ καλό! ¶ραγε θα είναι και η τιμή νορμάλ? Έμαθε κανείς νέα τι αλλάζουν?

Aρχισαν τα οργανα! Σκανε μυτη σιγα σιγα!

Link to comment
Share on other sites

Θα ειναι το S(3)TSI!!!265 αλογα απο 1400 cc?ειναι τρελοι αυτοι οι ρωμαιοι... :)

Θυμαται κανεις οταν πρωτοβγηκε gt-tsi τι λεγαν??οτι θα σπανε κινητηρες κτλ?μοκο τωρα.... worthy.gifworthy.gifworthy.gif

Link to comment
Share on other sites

Στο δευτερο ειναι η αντιστροφη διαδρομη... στο δευτερο Δεν ηταν και τοσο καλες οι αλλαγες μου... ηταν πτωτη αποπειρα tongue.gif anyway ισως να μην ειναι τοσο καλο οσο δειχνει και μας κοροιδευει tongue.gif

Δεν θα σκασουμε!!! ΟΠοιος θελει μπορει να με καλεσει και εμενα τον κακομοιρο εκει που μαζευεστε να δουμε τι ψαρια πιανουμε! tongue.gif προς το παρων εχω ενα check engine αναμενο και με εχει πιασει τρελα :D

Εξακολουθει να μην υπαρχει κανεις με Vag Com διαθεσιμος για 3 λεπτα???????????

Κώστα έχω VAG-COM, μπορείς αύριο κάποια στιγμή? Να κάνουμε και ένα άνοιγμα παρέα να δω διαφορές....είμαι περίεργος....Bill είσαι μέσα?

Alex?...GEORGE?......να τον μυήσουμε τον άνρθωπο μην τον αφήσουμε έτσι :thumbsup::thumbsup::(:wacko:B):(

Link to comment
Share on other sites

Κώστα έχω VAG-COM, μπορείς αύριο κάποια στιγμή? Να κάνουμε και ένα άνοιγμα παρέα να δω διαφορές....είμαι περίεργος....Bill είσαι μέσα?

Alex?...GEORGE?......να τον μυήσουμε τον άνρθωπο μην τον αφήσουμε έτσι :D:D:lol::lol::D:D

Να παμε.Τι...μη μου πεις αρχισαν οι εκθεσεις??? :Dtongue.giftongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Θα ειναι το S(3)TSI!!!265 αλογα απο 1400 cc?ειναι τρελοι αυτοι οι ρωμαιοι... :D

Θυμαται κανεις οταν πρωτοβγηκε gt-tsi τι λεγαν??οτι θα σπανε κινητηρες κτλ?μοκο τωρα.... worthy.gifworthy.gifworthy.gif

και οι ελληνες τρελοι ειναι... :D

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον πλεον αγορασα και το δικο μου Vagcom : ) ακομα δεν το εχω εγκαταστησει ομως!! χεχε

Ωστοσο 2 ειναι οι παρατηρησεις:

1. Το λαμπακι εσβησε τελικα μονο του tongue.gif Για ολα μαλλον εφταιγε ο ατιμος ο πατερας μου :lol: Ειχα βγαλει το καπακι το πλαστικο να το πλυνω και ειχα αφησει ενα σωληνακι υποπιεσης εξω... μετα γυρισα και το εβαλα κανονικα και μετα απο δυο αναματα του κινητηρα αναψε το κιτρινο... Στο ενδιαμεσω ομως ο πατερας μου μετακινησε το αυτοκινητο οποτε μαλλον διαβασε καποια περιεργη τιμη απο το σωληνακι που ηταν εξω τοτε....

Το vag Com θα μας τα πει ολα (θελει δεν θελει αυριο)

2. Θελω να ευχαριστησω τον Κριτωνα (τον γνωστο) που τον ανησυχησα βραδιατικα χωρις λογο τελικα (ευτυχως....) παρολα αυα ηταν διαθεσιμος να με βοηθησει και με ηρεμησε tongue.gif

Κριτωνα ευχαριστω 1ον Για το πυραυλακι που μου εστησες και 2ον για την Βοηθεια :wub:

Αυτη την αμεση επαφη ηθελα και δεν πηγα σε κονσερβες και ευτηχως την εχω ^_^:)

>>>> Oσο για αυριο το πρωι παω για σκι (μιας και εσβησε το λαμπακι tongue.gif) το βραδακι λετε να παμε τα golf για ξεσκι???? tongue.gif:cry::p:P

Edited by kostakisSs
Link to comment
Share on other sites

1 Fault Found

008213 - Intake Manifold Flap Position Sensor (Bank 1): Implausible Signal

P2015 - 000 - - - Intermittent

Freeze Frame:

Fault Status: 00100000

Fault Priority: 0

Fault Frequency: 254

Mileage: 46628 km

Time Indication: 0

Date: 2000.00.00

Time: 22:19:54

Freeze Frame:

RPM: 700 /min

Load: 24.3 %

Speed: 0.0 km/h

Temperature: 78.0°C

Temperature: 40.0°C

Absolute Pres.: 1010.0 mbar

Voltage: 13.462 V

Readiness: 0000 0000

ιδου τι ειπε ο γιατρος, ο αλλος ο Γιατρος, Κριτωνας, ειπε οτι το καπακι μας περιεχει ενα δοχειο κενου (οχι ενα κενο δοχειο tongue.gif ) και το σωληνακι ηταν ενα υποπιεσης.

Οσο για το ποιο ειναι αυτο : (μην περιμενετε φωτο) Ειναι το μοναδικο σωληνακι που παει στο καπακι στα TSI ερχετε πανω δεξια...

οποτε ειτε το θελετε ειτε οχι ΚΡΑΤΑΜΕ το καπακι μας :)

Edited by kostakisSs
Link to comment
Share on other sites

1 Fault Found

008213 - Intake Manifold Flap Position Sensor (Bank 1): Implausible Signal

P2015 - 000 - - - Intermittent

Freeze Frame:

Fault Status: 00100000

Fault Priority: 0

Fault Frequency: 254

Mileage: 46628 km

Time Indication: 0

Date: 2000.00.00

Time: 22:19:54

Freeze Frame:

RPM: 700 /min

Load: 24.3 %

Speed: 0.0 km/h

Temperature: 78.0°C

Temperature: 40.0°C

Absolute Pres.: 1010.0 mbar

Voltage: 13.462 V

Readiness: 0000 0000

ιδου τι ειπε ο γιατρος, ο αλλος ο Γιατρος, Κριτωνας, ειπε οτι το καπακι μας περιεχει ενα δοχειο κενου (οχι ενα κενο δοχειο tongue.gif ) και το σωληνακι ηταν ενα υποπιεσης.

Οσο για το ποιο ειναι αυτο : (μην περιμενετε φωτο) Ειναι το μοναδικο σωληνακι που παει στο καπακι στα TSI ερχετε πανω δεξια...

οποτε ειτε το θελετε ειτε οχι ΚΡΑΤΑΜΕ το καπακι μας :)

Το κρατάμε το καπάκι γαμώτο αλλά τι κάνει αυτό το δοχείο κενού δεν κατάλαβα ακόμα! :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Το κρατάμε το καπάκι γαμώτο αλλά τι κάνει αυτό το δοχείο κενού δεν κατάλαβα ακόμα! :)

Μα είναι απλο, ακόμα κι εγώ που είμαι άσχετος το κατάλαβα!

Είναι για το κενό!! tongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα,

πριν από 2 μέρες έβαλα και εγώ το πρόγραμμα των etuners.

Παρ' όλο που δεν έχω προλάβει να κάνω αρκετά χλμ (ναι ξέρω Στέλλιο, πρέπει να το ανοίξω...) οι εντυπώσεις είναι πολύ καλές. Το αυτοκίνητο δεν είναι μόνο ότι έχει γίνει πιο δυνατό, έγινε και πολύ πιο γραμμικό!!! Έφυγε επιτέλους αυτό το κόμπιασμα κάπου στις 3000 στροφές μεταξύ κομπρέσσορα και τουρμπίνας. Επίσης πολύ καλύτερη ανταπόκριση στο γκάζι.

Δεν θα πω περισσότερα, ένα μόνο. ΜΠΡΑΒΟ παιδιά!!! Πολύ καλή δουλειά και καλή συνέχεια...

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα,

πριν από 2 μέρες έβαλα και εγώ το πρόγραμμα των etuners.

Παρ' όλο που δεν έχω προλάβει να κάνω αρκετά χλμ (ναι ξέρω Στέλλιο, πρέπει να το ανοίξω...) οι εντυπώσεις είναι πολύ καλές. Το αυτοκίνητο δεν είναι μόνο ότι έχει γίνει πιο δυνατό, έγινε και πολύ πιο γραμμικό!!! Έφυγε επιτέλους αυτό το κόμπιασμα κάπου στις 3000 στροφές μεταξύ κομπρέσσορα και τουρμπίνας. Επίσης πολύ καλύτερη ανταπόκριση στο γκάζι.

Δεν θα πω περισσότερα, ένα μόνο. ΜΠΡΑΒΟ παιδιά!!! Πολύ καλή δουλειά και καλή συνέχεια...

Καλώς-ήρθες στην παρέα των 200σαριδων φίλε "arkoude". Καλά γκάζια!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κατι εχει βάλει κάποιος προγραμα σε Gt(170) ? οπου θεωρhτικά με τα αγραφόμενα κάποιων περιοδικών,sites κτλ μπορεί να είναι 180-190hp

αν υπάρχει κάποιος ας πει εντυπώσεις? δυναμη,ροπή,κατανάλωση,κοστος? αξιζει?

Για το golf με τα 140 θεωρητικά 150 το βλεπω σιγουρα καλο μιας και φαινεται να εχεις +50hp αρκει να ειναι αξιοπιστο..

με το ιδιο σκεπτικό στο golf με τα 170 θεωρητικα 185 θα κερδισεις +15-20 ? ?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κατι εχει βάλει κάποιος προγραμα σε Gt(170) ? οπου θεωρhτικά με τα αγραφόμενα κάποιων περιοδικών,sites κτλ μπορεί να είναι 180-190hp

αν υπάρχει κάποιος ας πει εντυπώσεις? δυναμη,ροπή,κατανάλωση,κοστος? αξιζει?

Για το golf με τα 140 θεωρητικά 150 το βλεπω σιγουρα καλο μιας και φαινεται να εχεις +50hp αρκει να ειναι αξιοπιστο..

με το ιδιο σκεπτικό στο golf με τα 170 θεωρητικα 185 θα κερδισεις +15-20 ? ?

Γενικα, το προγραμμα αξιζει στα μοτερ αυτα. Η τεραστια διαφορα βεβαια ειναι στον 140HP TSI κινητηρα, γιατι φτανει στα ιδια επιπεδα ισχυος με τον 170αρη τελικα, αφου προκειται για ιδια μηχανολογικα συνολα. Αλλα και 25ΗΡ να παρεις δεν ειναι κι ασχημα...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κατι εχει βάλει κάποιος προγραμα σε Gt(170) ? οπου θεωρhτικά με τα αγραφόμενα κάποιων περιοδικών,sites κτλ μπορεί να είναι 180-190hp

αν υπάρχει κάποιος ας πει εντυπώσεις? δυναμη,ροπή,κατανάλωση,κοστος? αξιζει?

Για το golf με τα 140 θεωρητικά 150 το βλεπω σιγουρα καλο μιας και φαινεται να εχεις +50hp αρκει να ειναι αξιοπιστο..

με το ιδιο σκεπτικό στο golf με τα 170 θεωρητικα 185 θα κερδισεις +15-20 ? ?

έχουμε καλομάθει μου φαίνεται...παλιότερα παλεύαμε για 5 άλογα ...και τώρα με τα 20 δν είμαστε ευχαριστημένοι????

Link to comment
Share on other sites

καλα τοσο καιρο δεν υπαρχει κανεις με GT που να εβαλε προγραμμα κια να εχει κανει και δυναμομετρηση,για να την ανεβασει???

Link to comment
Share on other sites

έχουμε καλομάθει μου φαίνεται...παλιότερα παλεύαμε για 5 άλογα ...και τώρα με τα 20 δν είμαστε ευχαριστημένοι????

καταρχην δεν ειναι 5 αλογα ουτε 10 ειναι κοντα στα 40 αλογακια...

το gt ειναι καπου στα 190 και με περιφερειακα και προγραμμα μπορεις να πας στα 230 αλογακια με 28 κιλα ροπη δλδ 4 παραπανω απο το εργοστασιακο gt και 40 αλογα πανω... δεν συζητω βεβαια για τις πιεσεις που δουλευει το εργοστασιακο gt και το βελτιωμενο... σαφεστατα συμφαιρει το προγραμμα και στο gt

Link to comment
Share on other sites

καταρχην δεν ειναι 5 αλογα ουτε 10 ειναι κοντα στα 40 αλογακια...

το gt ειναι καπου στα 190 και με περιφερειακα και προγραμμα μπορεις να πας στα 230 αλογακια με 28 κιλα ροπη δλδ 4 παραπανω απο το εργοστασιακο gt και 40 αλογα πανω... δεν συζητω βεβαια για τις πιεσεις που δουλευει το εργοστασιακο gt και το βελτιωμενο... σαφεστατα συμφαιρει το προγραμμα και στο gt

Εγώ μιλάω μόνο για το πρόγραμμα....και δεν νομίζω να πάρει πάνω από 20 άλογα...πάντως αξίζει τον κόπο όχι μόνο για την ιπποδύναμη αλλά και για την ροπή...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μιλάω μόνο για το πρόγραμμα....και δεν νομίζω να πάρει πάνω από 20 άλογα...πάντως αξίζει τον κόπο όχι μόνο για την ιπποδύναμη αλλά και για την ροπή...

εγω ειμαι της γνωμης παντως οτι ενα gt με προγραμμα δουλευει πολυ πολυ καλυτερα απο ενα εργοστασιακο

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι της γνωμης παντως οτι ενα gt με προγραμμα δουλευει πολυ πολυ καλυτερα απο ενα εργοστασιακο

B):o;):blink:

Moυ φαινεται οτι ειμαστε υπεραισιοδοξοι ...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, έχει βαλει κανείς πρόγραμμα σε 1.4Τ 122 ps? Επίσης ποιο ελληνικό δυναμόμετρο θεωρείτε το ποιο αξιόπιστο? Γιατι έχω ακούσει ότι "φουσκώνουν" τα νούμερα ιδιαίτερα της ροπής!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα για τον 122 είναι γενικό πάνω στον κινητήρα και όχι τόσο για βελτίωση. ¶λλωστε το παρών θέμα γράφει για κινητήρες TSI και όχι συγκεκριμένα για 140/170 ps...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.