Jump to content
MIKE_GOLF_V_GTI

Golf Gti Tuning (Tfsi - Tsi) Vol.2

Recommended Posts

Και μιας και μήλισες για τα όπελ του κρι-κρικα... στην επαρχία έχουν σπάσει ΟΛΑ, σε σημείο που ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ να τα προγραμματίζει.

Συνέχιζε όμως να βγάζεις την υποχρέωση, ΤΩΡΑ ΟΣΟ ΠΟΤΕ γίνεστε ρόμπα συνεχίζοντας το βιολί σας. new_sugkrotima.gif

Και είπες εσύ να πιάσεις την Αθήνα ε ;;

χα0χα0χα000χ00χ0χα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά και εγώ AXX έχω.

Είναι λίγα τα AXX με B εκκεντροφόρο από το εργοστάσιο (στην πράξη είναι τα παραγωγής β' εξαμήνου/2006) και πάλι όχι όλα.

...και επειδή αρκετά έχουν αλλάξει εκκεντροφόρο στην πορεία ... άν δέν το έχεις πάρει από καινούργιο και είναι μτχ ... δέν μπορείς να ξέρεις με σιγουριά τι είχε.

Τέσπα ... το βασικό είναι το παληκάρι που άνοιξε το thread να τσεκάρει τι εκκεντροφόρο φοράει.

Πως γινεται ρε παιδια εγω να εχω BWA αγορασμενο (καινουριο) 6/2006 κατασκευασμενο νομιζω 4/2006 με εκκεντροφορο Α και να υπαρχουν κινητηρες (οπως λετε) ΑΧΧ με Β εκκεντροφορο...; Μπορει να συμβει αυτο; Κ αν ναι εμενα γιατι εχει Α κ ειναι BWA; Τοσο ατυχος ειμαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου συμβουλη μου ειναι να το αφησεις ετσι οπως ειναι το αμαξακι σου και να μην το πειραξεις καθολου, γιατι απο αυτα που διαβαζω εδω μεσα και καταλαβες και εσυ μετρανε ποια εταιρια εχει τα περισσοτερα σπασιματα,δηλαδη ενα μεγαλο ελεος!Αστο το αμαξι ετσι οπως ειναι..

Link to comment
Share on other sites

θελω την βοηθεια σας...γιατι εχω μπερδευτει...θα ηθελα να αναιβω λιγο..και θα ηθελα να ξερω 2 πραγματακια για το s3 setup.1.η κ04 του σ3 απο οτι ξερω κουμπωνει πανω στην πολαπλη του γτι.μεχρι ποσα αλογα μπορω να παρω απο την κ04?ποια η διαφορα απο μια gurret 28(απλη ρουλεμανατη??)?h k04 τι μεγεθος εχει?τα μπεκ απο το σ3 να προτιμησω η απο το rs4?το ιντερkoyλερ να το αλλαξω με του σ3 η να αφησω το εργοστασιακο και να βαλω ενα μπροστα της προκοπης?ποια η διαφορα?εισαγωγη ποια να προυιμησω?v flow kn injen?πανω απο 350 θα χρειαστω μπιελες και πιστονια?η πολαπλη εξαγωγη του γτι θελει αλλαγη?εκκεντροφοροι θα πρεπι να αλλαγχτουν?εχω αχχ κινητηρα με συμπιεση 10 5 1?αυτο σε σχεση με τον bwa που εχει 9 6 1 αν δεν κανω λαθος τι ρολο παιζει?η εξατμιση που εχω ειναι 70 76.1 downpipe και ο καταλυτης 200 hjs μεχρι 350hp.η διαμετρος αυτη για stage 3 επαρκει?το σασμαν μεχρι ποση ροπη αντεχει θα χρειαστει αλλαγη?απο αντλια υψηλης τι να προτιμισω να κανω αναβαθμιση της ηδη υπαρχουσας η να παρω μια καινουργια βελτιωτικη apr πχ(εσεις ποια προτινεται?ευχαριστω(εχω golf 5 gti stage 1..προγραμμα φιλτρο εξατμιση).εγινα κουραστικος.....

καλα ρε καραγκιοζηδες το παιδι ανοιξε ενα τοπικ με τις παραπανω αποριες και εσεις καθεστε και βγαζετε τα ματια σας με το ποιανου τα προγραμματα εχουν σπασει περισσοτερα αμαξια?οπου σταθειτε δλδ και οπου βρεθειτε θα αλληλοκραζεστε?και εσυ ρε λαγε οπου δεις λινκ των e-tuners προσπαθεις να κανεις τι?να πιασεις πελατες?να "λαμψει" η αληθεια?τι θες και δημιουργεις συνεχεια προβληματα?να κερδισεις εντυπωσεις?και εσυ ρε φιλε Chrisnik τι τσιμπας και απαντας ρε φιλε?αστον να λεει οτι θελει...

Link to comment
Share on other sites

Πως γινεται ρε παιδια εγω να εχω BWA αγορασμενο (καινουριο) 6/2006 κατασκευασμενο νομιζω 4/2006 με εκκεντροφορο Α και να υπαρχουν κινητηρες (οπως λετε) ΑΧΧ με Β εκκεντροφορο...; Μπορει να συμβει αυτο; Κ αν ναι εμενα γιατι εχει Α κ ειναι BWA; Τοσο ατυχος ειμαι!!!

μερικα tfsi με bwa μοτερ οπως τα προ-fr 2.0 tfsi leon ειχαν εκκεντροφορους τυπου Α...

Link to comment
Share on other sites

τι να πω...ΨΥΧΡΑΙΜΙΑΑΑΑΑ....ΕΠΙΠΕΔΟΟΟΟΟΟ...δεν βαρεθηκατε να κραζεστε σαν τις παλιοκατινες??εγω σαν 3ος παντως δεν θα εμπιστευομουν το αμαξι μου ουτε στους λαγους ουτε στους κρικριδες με αυτα τα καραγκιοζιλικια που γινονται...εε ρε golf rs που χρειαζοταν τωρα...τεσπα..φιλε red golf gti to diko moy αμαξι ειναι κατασκευεισ 9/2005 και εχει B ekkentroforo και μοτερ αχχ.στην αντιπρωσοπια μου ειπαν οτι εχει να κανει με το εργοστασιο κατασκευης.δλδ καποια bwa gti κατασκευαζοταν σε αλλα εργοστασια.

Link to comment
Share on other sites

Στον AXX κινητήρα θα πρέπει να αντικαταστήσεις κατά 99,99% τους εκκεντροφόρους σου,(γνώμη μου και τους δύο)γιατί είναι το πρώτο revision,που σημαίνει ότι είναι ευπαθείς και φθείρονται στο λοβό,εκεί που έρχονται σε άμεση επαφή με την αντλία υψηλής.

Φθείρονται και χαλάνε ακόμη και σε μαμμά αυτοκίνητα (και η βλάβη μπορεί να είναι μεγάλη) ... οπότε φαντάσου τι καταπόνηση και φθορά θα έχουν με aftermarket αντλία υψηλής.

Η αλλαγή τους είναι must ... και βάζεις εκκεντροφόρους revision B (όπως έχουν τα BWA)ή εναλλακτικά μπορείς να βάλεις τους εκκεντροφόρους του S3.

εκκ.revision b μπορει να μην χρειαστεις..αναλογα ποιας χρονολογιας αχχ μοτερ εχεις.ψαξ το λιγο.

:lol: και εγω με axx μοτερ τυχαινει να εχω τους Β εκκεντροφορους...

Παιδιά και εγώ AXX έχω.

Είναι λίγα τα AXX με B εκκεντροφόρο από το εργοστάσιο (στην πράξη είναι τα παραγωγής β' εξαμήνου/2006) και πάλι όχι όλα.

...και επειδή αρκετά έχουν αλλάξει εκκεντροφόρο στην πορεία ... άν δέν το έχεις πάρει από καινούργιο και είναι μτχ ... δέν μπορείς να ξέρεις με σιγουριά τι είχε.

Τέσπα ... το βασικό είναι το παληκάρι που άνοιξε το thread να τσεκάρει τι εκκεντροφόρο φοράει.

αδερφε σχεδον ολα τα gti με αριθμο πλαισιου k6 exoyn b...συγκεκριμενα τα αχχ που παραγωνταν απο τον αυγουστο του 2005 και μετα.ααα και ειχαν και την αναβαθμισμενη αντλια.το πιο ευκολο πραγμα ειναι να κοιταξει το vin toy.για τους προγραμματιστες που λες συμφωνω μαζι σου 100%!

Πως γινεται ρε παιδια εγω να εχω BWA αγορασμενο (καινουριο) 6/2006 κατασκευασμενο νομιζω 4/2006 με εκκεντροφορο Α και να υπαρχουν κινητηρες (οπως λετε) ΑΧΧ με Β εκκεντροφορο...; Μπορει να συμβει αυτο; Κ αν ναι εμενα γιατι εχει Α κ ειναι BWA; Τοσο ατυχος ειμαι!!!

μερικα tfsi με bwa μοτερ οπως τα προ-fr 2.0 tfsi leon ειχαν εκκεντροφορους τυπου Α...

@Red Gti V

Οπως βλέπεις από τα σχετικά πόστ που έχουν γίνει ... μάλλον υπερισχύει αυτό που έχω τονίσει με κόκκινο.

Το β' εξάμηνο του 2006 ήταν η οριακή ημερομηνία (τελειώματος του ΑΧΧ και διάθεσης του BWA)

Το γράφεις και μόνος σου ότι το αμάξι σου είναι κατασκευής α' εξαμήνου του 2006 (04/06)

Περισσότερο πιστεύω είναι θέμα ημερομηνίας κατασκευής του κινητήρα ... και όχι μονταρίσματος (παραγωγής) του αυτοκινήτου.

@Ane-fastrabbit

Χαζομάρες σου είπαν στην αντιπροσωπεία.

Εμένα είναι 38η εβδομάδα του 2005 (Οκτώβριος) ... και φοράει Α

Επίσης ολα τα GTI είναι φτιαγμένα στο Wolfsburg.

Link to comment
Share on other sites

ok φιλε..ισως εχεις δικιο.αλλα οταν πηγα να αλλαξω εκκ και ειδαν οτι εχει ηδη τον β αυτο μου ειχαν πει και δεν το εψαξα..αλλα το δικο μου ειναι κατασκευης 2005!!και οχι 2006..οπως και του κολητου μου παλι 10-2005 εχει β.

Link to comment
Share on other sites

Κατάντια σκετη... Θελετε να λεγεστε και επαγγελματιες... Αλιμονο σε αυτους που θα μπλεξουν μαζι σας!! Κατιναρια!!

Link to comment
Share on other sites

ok φιλε..ισως εχεις δικιο.αλλα οταν πηγα να αλλαξω εκκ και ειδαν οτι εχει ηδη τον β αυτο μου ειχαν πει και δεν το εψαξα..αλλα το δικο μου ειναι κατασκευης 2005!!και οχι 2006..οπως και του κολητου μου παλι 10-2005 εχει β.

ρε μην τρελαθουμε τωρα την διαφημηση που την ειδατε?εγω δεν βλεπω καμια διαφημηση.εγω δεν φοραω ουτε προγραμμα του λαγου αλλα ουτε του κριτωνα αλλα η αληθεια να λεγεται μακαρι ολα τα αμαξια μας να δουλευαν τοσο σωστα και τοσα καλα οσο του chrisnik το αμαξι του γαζωνει και οσο και να τραγουδατε αυτη ειναι η αληθεια οταν ανεβητε σε ενα τετοιο καλορυθμησμενο και καλοδουλεμενο αμαξι τοτε να βγειτε και να πειτε οντως το αμαξι του ταδε δουλευει πολυ καλυτερα απο το αμαξι του chrisnik που το ρυθμησε ο κριτωνας αλλα τωρα μην λετε πραγματα τα οποια δεν ισχυειουν επειδη θελετε να κακοδυσφημησετε κιαλο τον κριτωνα οκ .Η αληθεια το λεω και παλι οτι ποναει αρα κουλαρετε λιγο και καλο ειναι να βοηθησουμε το παιδι να βγει απο το αδιεξοδο και οχι να τον κλεισουμε ακομα πιο πολυ .κυριε TURBORABBIT μην ειστε τοσο επιθετικος γιατι σε αυτη την περιπτωση φταιτε εσεις που τραβηχτηκε τοσο το θεμα γιατι ορμιξατε χωρις να σας ορμηξουν ο κριτωνας απο οτι ειδα μιλησε και δεν ασχοληθηκε καν και εσεις το συνεχιζετε απευθυνεσται σε ενα ατομο το οποιο δεν σας αναφεραι καν απο την αρχη δεν ξερω τι εγινε σε αλλο θεμα αλλα εδω μεσα δεν ειπε τιποτα για εσας .αυτα εχω να πω και δεν κανω ουτε τον δικηγορο ουτε τιποτα απλως γραφω την γνωμη μου απο αυτα που διαβασα ευχαριστω και χιλια συγνωμη εαν εθειξα καποιον που πιστευω δεν εθιξα κανενα σας

Link to comment
Share on other sites

Ο καθενας θα πρεπει να κοιταει το αμαξι του , να το χαιρεται να το γουσταρει και να το ξεσκιζει οποτε και οπως θελει αυτος . Τι ρολο εχουν οι προγραμματιστες ρε παιδια ενταξει σας εφτιαξε το αμαξι και ξυριζει αλλα προς τι ολο αυτο το αβνταρισμα δεν καταλαβαινω . Απολαυστε τα αμαξια σας επι τελους

Link to comment
Share on other sites

αυτο το τραγουδι ειναι οτι πρεπει για το τοπικ χαχαχα http://www.youtube.com/watch?v=k5brspYoQe0&feature=player_embedded

χαχααχχαχαχααχχααχχαχαχααχχαχαχααχχα.. +100000

λοιπον αντε κοψτε τις μ_____ς το παιδι ανοιξε ενα τοπικ και ζηταει βοηθεια και εσεις το κανατε μ_____ο για ακομα μια φορα με τα κομπλεξ σας..

ρε peolinio που το βρηκες αυτο το τραγουδι? χαχαχαχχαχαχαχ

Edited by Speedy
Μη επιτρεπόμενη λέξη
Link to comment
Share on other sites

Γελάει πολύς κόσμος με αυτά που γίνονται!!

Δείτε link, τα λέει ο Eric λίγο γραφικά αλλά λέει και μερικές αλήθειες :

http://www.dtm.gr/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=38&Itemid=73

Link to comment
Share on other sites

...εε τα λεει λιγο γραφικα ομως...τεσπα αν αυτη την στιγμη εκανα κατι στο θεμα βελτιωση θα εμπιστευομουν svs h gkika allios den νομιζω να εβαζα προγραμα viezu!!???

Link to comment
Share on other sites

τα σωληνακια ειναι στην θεση τους...δεν την εβγαλα μιας και ειναι αρκετα δυσκολο αυτο το εγχειρημα γιατι βρισκεται πανω στο λαιμο της τουρμπινας αλλα δεν φαινεται καπου να εχει κοπει κατι...

Γιατι ανχώθηκες??

Link to comment
Share on other sites

Οοουχι ρε, απλα να ξέρεις απο που ψωνίζεις...

Τιμές παίζουν στα ίδια επίπεδα , λίγο τσιμπιμένες προς τα πάνω... sillyhorse1rb5.gif

Νεοκλη , που μπορουμε να βρουμε φθηνα F5DPOR ?

Link to comment
Share on other sites

Για πειτε και ποσα μπουζι χρειαζεται..4 παιρνει το gti???

Έλα πες αλήθεια... σίγουρα κάνεις πλάκα.

;):lol:

Edited by stef80
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.